Kompostujte pohodlně i ve městě. Vermikompostér se hodí na balkon i do bytu

                   

Když se řekne kompost, určitě se představíte velký prostor, který je zbytkům vyhrazený na prostorné zahradě. Tak to může být, ale nemusí. Pokud chcete efektivně zpracovat svůj odpad a ještě získat účinné hnojivo, vermikompostování je pro vás to pravé. A jeho velkou výhodou je právě to, že ho můžete provádět i v bytě, na terase nebo na balkonu.

Co je vermikompostování a co k tomu potřebujete?

Domácí kompostování je proces, při kterém se využívá celoroční schopnosti žížal zpracovat a přeměnit zbytky rostlinného původu na dva druhy kompostu, přičemž oba můžete skvěle využít jako přírodní hnojivo u pokojových i venkovních rostlin. Jde o pevný vermikompost a tekutý žížalí čaj (tzv. worm tea). Oba jsou silné, takže byste je měli používat po malých dávkách.

Obrovským pozitivem je, že k založení domácího kompostéru nepotřebujete příliš věcí. Vždy je dobré nakupovat v kamenném obchodě, kde vám odborníci mohou s výběrem pomoci. Pro začátek vám stačí jen čtyři věci a dost pravděpodobně ani nic jiného nebudete muset dokupovat. Na co nesmíte zapomenout?

  • Vermikompostér (existují i vzhledově zajímavé modely),
  • žížaly (lze sehnat na stejném místě),
  • karton (jako základ),
  • bioodpad rostlinného původu.

Žížala je živočich jako každý jiný a potřebuje krmit. To znamená, že pokud pojedete na delší dovolenou, budete je muset svěřit do péče sousedovi, kamarádovi nebo rodinnému členovi. Pokud to neuděláte, žížaly vám umřou a mohlo by se také stát, že vycestují ze svého domova do zbytku bytu a budou hledat potravu jinde, např. v kuchyni.

Jaký druh žížal vybrat a co všechno jim můžete dát

Pro správné fungování je zapotřebí sehnat správný druh malých pomocníků. Využít můžete české žížaly hnojní, anebo speciálně šlechtěné žížaly kalifornské. Druhý typ je vhodnější, protože je živější, žravější a také se rychleji rozmnožuje. Pamatujte ale na to, že jde o nepůvodní druh pro naše podnebí a nesmíte je vypouštět do volné přírody. Věnujte je jinému chovateli nebo se poraďte v obchodě, kde jste je zakoupili.

Základní zásadou je, že se nesmí jednat o nic živočišného. To znamená žádné maso, kosti nebo tuky. Nevhodné jsou ale také hodně výrazné chutě (např. zázvor) a velké množství citrusů. Pochutnají si ale na jakémkoli odkrojku či zbytku z ovoce i zeleniny, čajových sáčcích i kávové sedlině, na vařené zelenině nebo starém pečivu. Dát jim ale můžete i skořápky vajec nebo zbytky pokojových či venkovních rostlin.

Jak použít vzniklý kompost?

Výsledek přetváření bioodpadu pomocí žížal je skvělé pro pokojové i venkovní rostliny. Pomáhá s růstem kořenového systému a celkovým vývojem. Právě tento typ hnojiva je považován za nejúčinnější mezi organickými variantami. Myslet byste ale měli na to, že jde o poměrně silnou koncentraci. Žížalí čaj je proto dobré ředit vodou v poměru 1:1.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články