Na podzim nezameškejte úklid zahrady. Se správnými pomocníky to půjde snadno

                   

Úklid není důležitý jen u vás doma, ale také na zahradě. Právě podzim je ideální příležitostí, jak dohnat to, co jste přes léto nestihli. Do čeho se tedy pustit ještě před zimou, aby byla zahrada co nejlépe připravená na novou sezonu?

Pravý čas na úklid

Při podzimním úklidu pozemku se určitě připravte na to, že bude odpadu poměrně hodně, ale rozhodně se toho nebojte, vše se dá dobře zvládnout. Ve výsledku nemusí ani lísteček ze stromu opustit váš pozemek, naprostá většina těchto materiálů se dá totiž kompostovat. A udělá vám později velmi dobrou službu.

V prvé řadě se připravte na odklizení všech rostlin, které jsou napadeny škůdci. Ty musí zahradu opustit co nejdřív, aby se škůdci nemohli dále šířit a napadat další části vaší zahrady. Správně by se tyto napadené části neměly kompostovat, ale naopak odvést někam, kde nebudou dělat škodu nebo ideálně spálit. Mnoho lidí také zapomíná na hygienu nářadí, kterým napadené rostliny odklízí. Škůdci mohou snadno zůstat na hrábích nebo jiném nářadí, a vy je pak nevědomky šíříte dál.

Kompost, který se bude později hodit

Zbývající rostlinou hmotu můžete snadno kompostovat. Je však výhodné nasbíranou hmotu alespoň trochu nasekat či nadrtit, aby se rozkládala rychleji. Vždy ovšem pamatujte, že je nutné rostlinnou hmotu prosypávat i „hnědou“ složkou, nikdy na sebe nekupte v silné vrstvě výhradně zelenou hmotu. Místo rozkladných procesů by nastalo hnití. Pozor si však dejte při úklidu listí z ořešáku. To má totiž kyselé pH a do standardního kompostu se tedy nehodí.

Na podzimní úklid se vám také bude hodit vhodná technika. Jestliže musíte pravidelně odklízet listí, osvědčí se vám například fukary nebo speciální vysavače, které dokáží práci výrazně urychlit. Hodit se vám také budou hrábě švédského typu nebo vhodné zahrádkářské rukavice, které v chladnějším počasí jistě budete potřebovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články