Chcete ochránit své jabloně před škůdci a chorobami? Přišel ten pravý čas pro podzimní postřik

                   

S příchodem podzimu by měl každý správný zahradník myslet na ochranu svých ovocných stromů, zejména jabloní. Ta spočívá v aplikaci postřiku ze směsi močoviny a síranu železnatého. Přípravek z těchto látek likviduje škůdce a houbové patogeny, které přezimují přímo na rostlinných částech nebo v půdě, a příští rok by mohli dřevině škodit. Postřikem tedy zaručíte zdraví stromu a bohatou úrodu chutného ovoce.  

Něco málo k močovině a síranu 

Močovina je minerální hnojivo s chemickým vzorcem CO(NH2)2. Obsahuje 46 % dusíku a je tak nejkoncentrovanějším dusíkatým hnojivem. Vyrábí se ve formě granulí bílé barvy, je bez zápachu a výborně se rozpouští ve vodě. Síran železnatý (FeSO4) je sůl kyseliny sírové, také známá pod názvy zelená skalice nebo zelený vitriol. Používá se k desinfekci vody, jako doplněk stravy, anebo při chemické ochraně polních a zahradních plodin. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Nezapomeňte vše důkladně promíchat 

Příprava tohoto účinného prostředku je snadná. Budete na něj potřebovat: 

  • 10 litrů vody 
  • 0,5 kg síranu železnatého (ve formě prášku) 
  • 0,5 kg močoviny 
  • velký kbelík 

Nejprve zahřejte vodu na alespoň 70 °C a vsypte do ní síran železnatý. Směs míchejte do rozpuštění prášku. Dále přidejte močovinu a opět promíchejte. Poté je přípravek hotový a můžete ho přelít do postřikovače vašeho výběru (mechanického nebo automatického). 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aplikace postřiku by měla být prováděna přibližně od poslední třetiny října do půlky listopadu. Důležitým faktorem je počasí, počkejte na suchý a bezvětrný den s teplotami okolo 5 °C. Myslete také na to, aby byla zahrada uklizená a veškeré listí shrabané. Při práci s postřikovačem nezapomeňte použít potřebné ochranné prostředky, mezi které patří gumové rukavice, respirátor, brýle a čepice. Postříkejte všechny nadzemní části stromu a půdu okolo něj.

Když zapomenete, nic se nestane 

Pokud promeškáte podzimní termín postřiku, nevěšte hlavu. Můžete jej provést i v jarních měsících, nejlépe na začátku března. Příprava roztoku i způsob aplikace je stejný jako před zimou. Musíte dát jen pozor na to, abyste ošetření stromů stihli před začátkem vegetačního období. Jinak by totiž mohlo dojít k poškození a spálení dřevin. 

A jak chráníte své ovocné stromy před škůdci vy?

Práci si můžete usnadnit šikovným aplikátorem hnojiv
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články