Kdy, jak a čím pohnojit stromy, aby příští rok plodily jako o závod. Letošní prosinec je obzvlášť důležitý

                   

Zima je v plném proudu a s ním (kromě nepříjemného počasí, častých dešťů, tmy a ranní mlhy) také celá řada úkonů a povinností každého poctivého zahrádkáře. Každá zahrada, záhonek či sad se totiž musí připravit na dlouhé měsíce zimního mrazu a s tím se pojí také jejich zazimování a hnojení, které je důležité k přežití všeho živého. Jak a kdy tedy správně hnojit stromky a jaké jsou k tomu ty nejlepší prostředky?

Hnojení jako základ úspěchu

Většina rostlin, zejména co se těch plodících týče, potřebuje ke svému přirozenému růstu, vývoji a také plození několik základních složek. Těmi prvními z nich jsou samozřejmě dostatek slunce a zálivky, a tou další poté pravidelné hnojení, které celé rostlině dodá živiny, jež bezpodmínečně potřebuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení je proto nutné podávat v průběhu celého roku, a to nejlépe na počátku vegetačního období, tedy na jaro, kdy rostliny musí nabrat sílu po dlouhé zimě. Další dávka v létě podpoří plození a ta zimní doplní rostlině všechny potřebné složky na přežití celé zimy.

Hnojení ovocných i okrasných stromků

I když existují rostliny, které jsou na hnojení v průběhu roku méně náročné, u stromků se hnojením šetřit nedoporučuje. Jedná se zejména o mladé okrasné a ovocné stromky, jež jsou mnohonásobně více náchylné k nemocem, ale i k poškození v důsledku nedostatku živin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Péče o jehličnaté stromky

Jehličnany patří především mezi okrasné stromky, jež často lemují prostory zahrad, ale i záhonků, a často tvoří dominanty dvorů či jiných venkovních prostorů. Aby však i po zimě byly stále krásné a plné sil k dalšímu růstu a nasazování nových výhonků, musí o ně být také náležitě postaráno. Nejlepší péči tedy jehličnanům dopřejete hnojením hořkou solí, která celý stromek vyživí a zabrání nechtěnému žloutnutí či hnědnutí a opadávání jehličí.

Péče o stromy a keře

Stejně tak jako jehličnany, i jiné druhy stromů a keřů potřebují před nástupem zimy řádné ošetření, které jim dodá vše, co budou během zimního odpočinku potřebovat. Ideální volbou pro tuto skupinu je tak přírodní hnojivo s vysokým obsahem draslíku a fosforu. Doporučováno je například Zimní NPK s guánem, které lze využít také jako podporu růstu podzimních sazenic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Péče o ovocné stromky

Období péče o ovocné stromky nastává pro většinu zahrádkářů právě v období října až listopadu, kdy je jejich výživa v podobě hnojení velmi důležitá. Pro ty jsou, podobně jako u předchozí skupiny, vhodná právě hnojiva s vyšším obsahem draslíku, fosforu a hořčíku. Hodí se ale také hnojiva s podílem vápníku, například dolomitický vápenec, ale i univerzální biologická hnojiva v podobě hnoje, kuřinců či kompostu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak nejlépe hnojit?

Co se týče samotného provedení hnojení, velice záleží na prostoru, který se chystáte hnojit. Například v případě souvislé výsadby či sadu se doporučuje hnojit rovnoměrně celou plochu. Při hnojení jednotlivých stromů či keřů je však důležité brát v potaz jejich velikost a také velikost jejich kořenů. Ty totiž mohou sahat až do hloubky 3 metrů, nehnojí se tedy pouze bezprostřední okolí kmene, ale rovnoměrná plocha a výměře 3×3 metry. Dohromady tedy 9 metrů čtverečních.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojit poté můžete různými doporučenými hnojivy s optimálními hodnotami jednotlivých látek, která pohodlně seženete například v zahrádkářství či jiném specializovaném obchodě. Sáhnout se však dá také po organických přírodních hnojivech v podobě hnoje či kompostu.

Co se ale týče ochrany před zimou, v úvahu přichází také takzvané zelené hnojení, při němž se do bezprostředního okolí stromu zasadí drobné rostliny jako řepka či žito, které kořeny chrání před mrazem, zadržují sníh a také zabraňují vyplavení hnojiva z půdy.

Jak před zimou chráníte své ovocné i okrasné stromy vy?

Různé druhy jehličnatých stromů potřebují odlišnou péči. Naučte se je rozeznávat díky šikovnému klíči
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články