Zbavení trávníku plísně sněžné snadno, rychle a účinně lidovým způsobem. Na jaře se opět luxusně zazelená

Plíseň sněžná patří mezi časté houbové choroby trávníků, při kterých dochází k jejich nenávratnému poškození. Zbavte se jí proto rychle a účinně.

Zdroj fotografie: Pixabay

Plíseň sněžná je houbová nemoc napadající všechny druhy trávníků bez rozdílu. Útočí zejména v chladném a vlhkém počasí a umí napáchat skutečně nehezké škody. Jak ji však od jiných druhů plísní rozeznat a jak si účinně poradit s jejím odstraněním? Stačí dodržet několik základních kroků, které mohou váš trávník zachránit před zkázou.

Co je sněžná plíseň?

Plíseň sněžná je velmi častá nemoc trávníků, vyskytnout se však může také na obilných polích a někdy i na lesním porostu. Je způsobená houbou rážovkou nebo hlívenkou sněžnou a jak již název napovídá, působí toto onemocnění na trávníku jako pozůstatek sněhového ostrůvku. Od toho ji lze však rozlišit zejména kvůli jejímu výskytu, který je možný během celého roku. Chladné a studené podmínky zimy jsou však pro ni nejlepšími podmínkami k rozmnožení.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Krom toho, že tato plíseň působí velmi neesteticky a narušuje jednotvárný vzhled trávníků, se podílí také na jeho celkovém poškození a znehodnocení. Tenká pavučina této plísně, jež trávník pokrývá, totiž zasahuje až k celému kořenovému systému jednotlivých stébel a ty důsledkem toho uhnívají a na trávníku tak vznikají holá místa.

Šíření sněžné plísně

Jak již bylo zmíněno, sněžná plíseň se na trávníku šíří velice rychle zejména tehdy, kdy je venku dostatečný chlad a vlhko. Ideální je pro ni proto například období dešťů a také situace, kdy je trávník navíc ve stínu. Této rychle se šířící plísni se však bude dařit také za předpokladu, že je kolem trávníku zhoršený přívod vzduchu například vlivem sněhové pokrývky, nebo nasečené trávy či nahrabaného listí, jež zůstalo na trávě ležet.

Zdroj fotografie: Pixabay

Jak sněžnou plíseň odstranit?

Velmi důležitá je proto prevence v podobně skutečně kvalitního travního osiva, které zárodky plísně neobsahuje. Další možností je poté pravidelná a pečlivá péče o trávník. A to zejména v období před zimou, kdy je potřebné zvýšit jeho odolnost vůči nejrůznějším nemocem. Do této prevence se řadí posečení a provzdušnění trávníku a také shrabání a odstranění napadaného listí či jiných odumřelých částí. Dopřát mu můžete také draslík, který jej posílí.

Zdroj fotografie: Depositphotos

A co dělat ve chvíli, kdy se na vašem trávníku tato nemoc již objevila? Opět se doporučuje jeho provzdušnění, které také napomůže k lepšímu prosušení a odstranění nadbytečné vlhkosti. Nápomocné ale mohou být také nejrůznější travní fungicidy jako je Ortiva, Discus nebo Delan, jež sice nejsou určeny přímo pro boj proti sněžné plísni, ale její houby likvidovat pomohou. Holá místa následně opět vysejete a máte po problému.

Jaká je vaše zkušenost se sněžnou plísní, která odkáže zlikvidovat i ty nejudržovanější trávníky?

Provzdušněte svůj trávník rychle a účinně. Zjistěte, co je to vertikutátor a jak správně vertikutovat