Jak připravit zavlažovací systém na letošní zimu bez nejmenší chybičky. Už je nevyšší čas

                   

Podzim je v plném proudu a s ním také časté návaly dešťů či celodenního mrholení. Zkrátka a dobře nastalo období, kdy naše zahrady či záhonky netrápí sucho, ani je nenamáhá celý den pražící slunce, takže již není potřeba zavlažování. Jak se ale o zavlažovací systém správně postarat tak, aby jej neponičily první mrazíky a návaly chladu? Nejedná se o nic těžkého, stačí jen dodržet několik základních kroků.

Proč zazimovat zavlažovací systém

Zavlažovací systém je velmi šikovná zahradní pomůcka, která dokáže snadno, rychle a bez starostí zalít jakýkoliv prostor, který potřebujete. Nejčastěji je tak využívána právě pro zahrady, záhonky či políčka, jež má v období suchého léta správně zavodňovat. Přísun vody je tak optimálně regulován a zahradníkovi tak ušetří nemalé starosti, čas a také námahu. Na oplátku bychom se však o takový systém měli správně starat, aby nám sloužil co nejdéle. Velmi důležitá je proto péče právě před zimou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V tomto období totiž dochází k výraznému poklesu teploty, která by celý zavlažovací systém mohla nenávratným způsobem poškodit a připravit nás tak o tohoto významného pomocníka. Noční i denní mrazíky by totiž mohly zmrazit vodu uvnitř celého zařízení a následně poškodit drobné a křehké součástky, ale i znehodnotit pružnost a pevnost hadice, nebo na jejím povrchu vytvořit mikrotrhliny, které mohou vést k pozdějšímu prasknutí.

Kdy je nejlepší čas na zazimování?

Samotná volba zazimování je samozřejmě na každém majiteli tohoto zařízení, nejideálnější doba však přichází někdy v průběhu podzimu. Velmi totiž záleží právě na teplotách, a pokud se tedy pohybují kolem 5 stupňů, měli byste jednat. V takovém případě na sebe totiž první noční mrazíky nenechají dlouho čekat. Avšak i ty jsou mnohdy dostatečně silné a mohou napáchat mnoho škody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak nejefektivněji zazimovat?

Co se týče samotného procesu zazimování, vskutku se nejedná o nic složitého ani náročného. Platí pouze několik základních pravidel, která je nutno dodržet. Tím prvním je jednoznačně odpojení systému od hlavního zdroje vody. Ať už tedy máte zavlažovaní připojeno k domácímu zdroji vody, nebo pomocí čerpadla vedené až do studny, důležité je neponechat tento zdroj připojen k zavlažovacímu systému.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším krokem je poté vypuštění zbytkové vody ze systému a jeho následné proschnutí. Tím zajistíte, že vevnitř nebude mít co zmrznout, a celou techniku tak poškodit. Posledním krokem je poté odmontování nadzemích částí i spojovacích součástek a jejich uskladnění na bezpečném a teplém místě. Především tak, aby se neztratily. Pokud máte splněno, nemusíte mít již strach, zbytek částí zavlažování je navržen tak, aby odolal i silnějším mrazům a na jaro můžete vše opět spustit.

Jaký máte názor na zimování zahradní techniky? Věnujete mu zvýšenou péči nebo se o něj téměř nezajímáte?

Postarejte se i o další zahradní techniku. Zjistěte například, jak na zazimování sekačky na trávu
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články