Zralost dýně lze určovat podle několika faktorů. Mezi ty nejdůležitější však rozhodně patří vzhled její slupky – čím krásnější, tím zralejší.
Chcete-li si koupit dobrou dýni, musíte nejprve zvážit její účel. Různé odrůdy plní různé kulinářské nebo dekorativní funkce. Například obyčejná dýně (často ji seženete třeba pod označením dýně na Halloween) je sice oblíbená a velmi levná, ale bývá nejméně sladká a má jemnější chuť, jak píše web BHG.
Obyčejná dýně není žádný zázrak
Nejlépe se hodí pro slané pokrmy nebo podzimní dekorace. Naproti tomu muškátová dýně je díky své mírně vodnaté dužině a sladké chuti ideální do polévek a pyré. Dýni hokaido si můžete vychutnat i se slupkou (jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali) a je ideální na pečení a přidávání do pečiva.
Podobné využití má i japonská zelená dýně, která je mírně sladká. Dlouhá a žlutá špagetová dýně se po upečení rozdělí na nudličky, což z ní dělá vynikající náhradu těstovin. A nesmíme zapomenout ani na hruškovitou máslovou dýni, která je díky své jemné chuti a malé dutině se semeny snad nejuniverzálnější.
Řiďte se vzhledem slupky
Chcete-li vybrat dobrou, je nezbytné věnovat pozornost slupce. Hladká a pevná slupka značí kvalitnější dýni, zatímco drsná slupka naznačuje podle webu BobTylerToyota vláknitou dužinu. Vyhněte se dýním se skvrnami nebo odbarvením, protože pravděpodobně nemají dobrou chuť. Dýně se zářivými barvami také obvykle obsahují více vitamínů a dalších užitečných látek. Platí to hlavně o antioxidantech, jež se ukrývají v různých přírodních barvivech. Dobrým ukazatelem je také hmotnost – pokud je dýně na svou velikost těžká, má pravděpodobně více dužiny.
A nezapomeňte ani na slupku jako takovou – čím lesklejší bude, tím lepší dýni získáte. A kam dýni uložit? Nejlépe se jí bude dařit na chladném, zastíněném místě s řádným větráním. Pohlídejte si také její zdraví, stopka nesmí být nalomená a nikde na slupce dýně nesmíte najít ani to nejmenší narušení. Jinak vám tahle zelenina čerstvá dlouho nevydrží.