Vymalujte stěny s fantazií! Poradíme vám, jak na to

                   

Malování interiéru nemusí být nutně nudná a fádní záležitost a stěny nemusejí být jen bílé, žluté nebo tapetované. Existuje totiž řada zajímavých možností, jak i bez zvláštního uměleckého nadání vymalovat byt s originalitou a osobitostí sobě vlastní a tím prostoru vdechnout hloubku a útulnost. Techniky, které si dnes představíme, se jmenují tupování, batikování a melírování.

Špatný podklad zkracuje životnost a omezuje možnosti

Nedostatečná a nekvalitní příprava podkladu je častý nešvar, který lze v procesu malování interiérů pozorovat. Starý a olupující se podklad může výrazně zkrátit životnost nové malby, nehledě na to, že omezuje možnosti dalších nátěrů a celkově může naše snažení zhatit. Proto je dobré si na přípravné práce vyhradit dostatek času a trpělivosti.

Melírování, batikování a tupování

Když máme připravený a napenetrovaný podklad, můžeme přikročit k vlastní malbě metodou tupování, batikování či melírování. Přestože výsledek bude báječný, musíme vás předem varovat, že všechny tři metody jsou náročné na čas a trpělivost. Pokud si těmito vlastnostmi nejste jistí, raději se do nich nepouštějte.

Batikování

Batikování je technika, která vyžaduje důslednou a synchronizovanou spolupráci dvou osob, základní nátěr totiž nesmí zaschnout. Pro vytvoření batikovaného vzhledu vašich stěn si připravte kus zmačkané látky, třeba staré záclony nebo prostěradla, a dvě vzájemně ladící barvy. Batikování lze vytvořit dvěma metodami. Buďto se zeď natře základní barvou a poté se látka namáčí do akrylové barvy a obtiskuje na zeď, anebo se základní nátěr akrylovou barvou natře a látka se obtiskuje přímo do barvy. Zde se musí postupovat kousek po kousku, aby akrylová barva nezaschla.

Tupování

Oblíbená metoda, jejíž výsledek je ale výrazně individuální, a proto by malbu měla vytvářet jen jediná osoba, aby se zajistila konzistentnost výsledku. Zeď se natře emulzní barvou, na kterou se za pomoci tupovací štětky nanáší po částech akrylová barva. Do vlhkého podkladu se štětka s barvou kolmo přitlačí a postupně se přesouvá na další části malované plochy. Vždy pracujeme tak, že na světlejší odstín barvy se nanáší tmavší tupování. Po každém dotyku stěny musíme štětec otřít suchým hadrem. Pokud chceme dosáhnout výraznějšího efektu, tupovací nátěry opakujeme s vícero stále tmavšími odstíny. Zejména u větších ploch tato metoda vyžaduje spoustu trpělivosti, nicméně výsledek je dokonalý.

Melírování

Melírování malby provádíme dvěma ladícími barvami nebo tón v tónu, z nichž jedna je podkladová a druhá se roztírá pomocí mořské houby nebo smotkem látky. Čím větší místnost, tím kontrastnější barvy můžete pro malbu zvolit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články