Stolní lampa Napako typ 0513, přezdívaná „Jeptiška“, se dnes na mezinárodních designových platformách nabízí za více než osm tisíc korun. Na českém bazaru přitom stejný model seženete za dva.
Rozdíl je obrovský a říká víc o trhu než o lampě samotné. Kdo má doma zachovalý kus s původním lakem, dobovým vypínačem a bez amatérského přestříkání, drží v ruce předmět, jehož hodnota závisí na tom, kde a komu ho nabídne. Na Bazoši je to lampička za pár tisíc. Na exportní platformě 1stDibs je to československý mid-century design s cenou přes 8 100 Kč. A u vzácnějších Hůrkových modelů už aukce ukázaly částky přes dvacet tisíc.
Napako: od družstva ke sběratelskému kultu
Výrobní družstvo Napako vzniklo v roce 1919 a v šedesátých letech mělo na československém trhu se svítidly výsadní postavení. Sériová produkce běžela ve velkém, stolní, stojací i závěsné lampy putovaly do domácností po celé republice. Jméno, které se s Napakem pojí nejsilněji, patří designéru Josefu Hůrkovi. Navrhl řadu modelů, z nichž typ 0513 s kuželovým stínidlem a obloukovým chromovaným krkem získal mezi lidmi přezdívku „Jeptiška“.
Výroba svítidel v Napaku skončila v roce 1999. Značka funguje dál v jiných kovovýrobních segmentech, ale právě lampy z šedesátých a sedmdesátých let dnes žijí druhý život, tentokrát na trhu se sběratelským designem. A ten má tři výrazně odlišné cenové hladiny.
Tři trhy, tři ceny
Kdo chce prodat nebo koupit lampu z Napaka, narazí na propastné rozdíly podle toho, kde obchod probíhá.
- Český bazar (Bazoš, Sbazar): Typ 0513 „Jeptiška“ se v létě 2026 nabízí v rozmezí 1 990–3 500 Kč. Na Aukru se v březnu 2026 prodal Hůrkův typ 0521 za pouhých 960 Kč.
- Kurátorský a exportní prodej: Na 1stDibs je tentýž typ 0513 v nabídce za 383 USD, tedy zhruba 8 100 Kč. Jiné Hůrkovy stolní lampy tam míří na přibližně 12 000 Kč. Český specializovaný prodejce Nanovo nabízí model 1715/0519 za 11 550 Kč.
- Aukční trh u raritních modelů: Párové lampy No. 1703 od Hůrky se v aukčním domě Sýpka prodaly za 26 000 Kč. Stojací lampa No. 1711 dosáhla 16 000 Kč.
Podle nás je právě tenhle rozptyl klíčová informace. Slib „kus za 8 000 Kč i víc“ platí, ale hlavně tehdy, když jde o dobře identifikovaný a zachovalý exemplář prodávaný v kurátorském nebo exportním kanálu. Ne automaticky u každé lampy vytažené z půdy.
Co trh myslí „původním stavem“
Slovo „originál“ v inzerátu nestačí. Trh pod pojmem původní stav u Napaka konkrétně rozumí:
- Původní lak bez amatérského přestříkání sprejem. Přirozená patina a drobné oděrky odpovídající šedesáti letům provozu hodnotu nesnižují, naopak dokládají autenticitu.
- Dobový vypínač, kolébkový nebo páčkový, typický pro éru výroby. Výměna za moderní spínač signalizuje zásah.
- Kompletní konstrukce, tedy stínidlo, krk, základna, objímka. Chybějící díl nebo náhrada z jiného modelu cenu sráží.
- Žádná zásadní předělávka, elektrorevize je přijatelná, pokud zachovává viditelné původní prvky.
Na Aukru se v popiscích opakují formulace jako „autentický, zachovalý stav“, „původní kolébkový vypínač“ nebo „výborný původní stav bez poškození“. Právě tyto atributy odlišují kus za tisícovku od kusu za osm tisíc.
Jak poznat, že máte doma právě „Jeptišku“
Typ 0513 má několik rozpoznatelných znaků: kovové kuželové stínidlo, charakteristický obloukový chromovaný krk a výšku kolem 47–50 cm. Nejvyšší jistotu dává dochovaná etiketa nebo ražba Napako s typovým číslem na spodku základny. Bez značení jde vždy jen o kvalifikovaný odhad, ne stoprocentní důkaz.
Kdo si chce ověřit, co přesně má doma, může postupovat ve třech krocích. Zaprvé porovnat proporce a detaily s doloženými exempláři; model 0513 byl například vystaven na výstavě Všednost v roce 2021 a je archivně doložen na Czechdesign. Zadruhé srovnat s aktuálními nabídkami na bazarech a dealerských platformách. Zatřetí poslat fotky s detailem spodku, vypínače a objímky aukčnímu domu, třeba Antique Galerie Bulín, která běží přes platformu Livebid.
Proč Hůrkovo jméno prodává
Na trhu s československým designem nefunguje jen stáří a estetika. Rozhoduje čitelnost. Josef Hůrka má výhodu, kterou řada jeho současníků nemá: jeho jméno je přímo součástí dealerských textů, aukčních popisů i mediálního rámce. Model 0513 má navíc lidovou přezdívku, což z něj dělá snadno komunikovatelný produkt, a trh lépe oceňuje věci, které umí pojmenovat.
Pro srovnání: lampy z Kamenického Šenova se na 1stDibs nabízejí v rozpětí zhruba 3 600 až 17 500 Kč podle typu a vzácnosti. Hůrkovy kusy pro Napako pokrývají podobné rozpětí, ale s jedním rozdílem: u nich funguje autorský příběh jako cenový multiplikátor. Běžná „Jeptiška“ na Bazoši stojí dva tisíce. Tatáž lampa s Hůrkovým jménem v galerijním kontextu osmkrát víc.
Lampička, která v šedesátých letech stála desítky korun a svítila v každé druhé obývákové stěně, dnes funguje jako lakmusový papírek sběratelského trhu. Nerozhoduje, jestli ji máte. Rozhoduje, v jakém je stavu, jak ji dokážete identifikovat, a komu ji nabídnete.
Zdroj: Průzkum nabídek na portálech Aukro, Barnebys, LiveAuctioneers, Burda Auction, Heritage Auctions, 1stDibs, Catawiki, Etsy, Bazoš a LCG Auctions a starožitnictví (USTAR, Taranis a Antik Praha)