12 nesmrtelných a nezničitelných venkovních rostlin, které nejde zabít: Přežijí vše a vypadají přepychově

                   

Jestliže se letos potýkáte s nedostatkem času, nenechte se od zahradničení odradit. Místo toho si pořiďte rostliny, které na váš čas ani pozornost nijak náročné nejsou. Stačí si vybrat ty z našeho seznamu a najít pro ně na zahradě kousek vhodného místa. Uvidíte, že vám budou dělat radost po celou sezónu.

1. Yzop lékařský potěší modrými květy

Méně známá bylinka jménem yzop lékařský (Hyssopus officinalis) rozhodně patří mezi odolné kousky. Kvete od poloviny července do konce srpna a skvěle se hodí do skalek a nízkých živých plotů. Ovšem tuto bylinku je možné pěstovat i v nádobách nebo truhlících. Má velmi široké léčebné využití a díky zajímavé chuti listů je ceněna i jako koření.

2. Léčivý měsíček poroste skoro všude

Půvabně kvetoucí měsíček lékařský (Calendula officinalis) kvete od června do září a vypadá skvěle zejména na zahradách vyvedených v rustikálním a venkovském stylu. Je vhodný i jako podrost vyšších dřevin a jeho květy mají léčivé vlastnosti. Nemá žádné zvláštní nároky na půdu, ovšem miluje slunné polohy.

3. Macešky kvetou skoro stále

Jsou jednou z prvních rostlin, které kvetou v našich zahradách. Violky zahradní (Viola × wittrockiana) tvoří kompaktní, krátké trsy a jejich květy se mohou v závislosti na odrůdě vyskytovat v mnoha barvách. Hodí se nejenom na záhony, ale i pro osázení truhlíků a květináčů na balkónech a terasách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Levanduli se bude dařit i na suchu

Levandule (Lavandula angustifolia) se pyšní množstvím aromatických silic v listech, stoncích i květech, což přitahuje zejména včely, které z nasbíraného nektaru produkují mimořádně aromatický, hedvábně hladký a sladce vonící med. A tato bylinka vám navíc poroste i na suchých místech.

5. Bohatě kvetoucí závěsy z lichořeřišnice

Nenáročná na péči je i lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.). Není divu, že na našich zahradách patří k nejoblíbenějším okrasným květinám. Hojně se ovšem využívá i v bylinkářství a kuchyni. Kvete obvykle od června až do pozdního podzimu a hodí se jak do nádob (zde se pěstují především zakrslé odrůdy), tak i na záhony.

6. Suchomilný sporýš překvapí barevností

Příliš mnoho péče nepotřebuje ani sporýš (Verbena). A vzhledem k tomu, že se mezi sporýši vyskytují odrůdy s různou dobou kvetení, můžeme se z nich my, ale také včely, těšit prakticky po celé léto. Stačí jen vybrat tu správnou kompozici barev na záhon či terasu a máte hotovo.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

7. Dejte šanci vřesovišti

A velmi jednoduše se pěstují i vřesy (Calluna L.) Ty začínají kvést koncem léta a zůstávají dekorativní až do zimy. Pamatujte si však, že vypadají nejlépe, pokud jsou zasazeny ve velkých skupinách na pozadí stromů a keřů. A uplatní se i jako medonosné rostliny. Stačí je vybrat tak, aby se pyšnily různými dobami květu.

  • Mezi velmi rané vřesy patří například Hammondi,
  • pozdní letní kvetení nabídnou odrůdy Anna Maria a Hammilton
  • a expertem na dlouhé kvetení jsou například vřesy LongWhite.

8. Modrou přinese do zahrady brutnák

Brutnák lékařský (Borago officinalis L.) je jednoletá rostlina, pyšnící se opravdu bujným vzrůstem. Navíc vás potěší krásnými, velkými a modrými (někdy také bílými) květy s bílým středem. Ty se na stoncích objevují od června do srpna. Lze ho s úspěchem pěstovat jak na záhonku tak i v nádobách.

9. Popínavka na pergoly i do nádob

Radost vám určitě udělá i opletka čínská alias svlačovec (Fallopia aubertii Synonyma: Bilderdykia aubertii, Polygonum baldschuanicum). Její velké květy totiž září na dálku, a i když vzdáleně připomíná plevelný svlačec, u ní se ničeho podobného rozhodně obávat nemusíte. Kvete navíc celé léto.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

10. Afrikán vaši péči nepotřebuje

Velmi nenáročný je i aksamitník alias afrikán (Tagetes). Bude se mu dobře dařit v úrodné a dobře odvodněné půdě. Vyžaduje pouze mírnou zálivku a slunné stanoviště, ale dobře se bude cítit i ve světlém stínu. Navíc se z něj line charakteristický zápach, který účinně odpuzuje komáry a další nežádoucí hmyz.

11. Krásenky zaplaví zahradu barvami

Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus) také miluje sluníčko. Je to jednoletá rostlina, kterou bohatě stačí vysít v květnu nebo červnu. Není příliš náročná na půdu, nebude se jí dařit jen v té kyselé a těžké. Nevyžaduje hnojení ani zálivku, tou je třeba občas svlažit pouze pouze mladé exempláře.

12. Náprstníky jsou krásné, ale jedovaté

A mnoho péče nevyžaduje ani náprstník (Digitalis). Jde o velmi krásnou trvalku se zajímavými květy, které se mohou pohybovat v barevné škále od bílé a krémové až po červenooranžovou a fialovou. Náprstník může v dobrých podmínkách dosáhnout výšky 120 až 150 cm, ovšem pozor – je prudce jedovatý.

Mezi další nenáročné rostliny patří i paprskovka (Osteospermum eclonis), muškáty (Pelargonium), mavuň červená (Centranthus ruber) nebo čistec vlnatý (Stachys bysantina). Ale v zásadě můžete vybírat mezi jakýmikoliv suchomilnými rostlinami, nenáročnými na výběr finálního stanoviště.

Jaké nenáročné rostliny pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články