Zalíbila se vám černá nebo také viktoriánská zahrada, které dominují tmavé barvy? Pak jednoduše sáhněte po některém z 25 druhů květin, které dokážou kvést téměř černě. Říkáme téměř, protože obvykle jde o velmi tmavě rudou nebo fialovou barvu, přesto však na dálku takové květiny působí jako černé.
Cibuloviny v černé barvě
Nejméně náročné bývají na pěstování cibuloviny. Stačí je vysadit na vhodné místo a po odkvětu (jakmile se zatáhnou všechny listy) přemístit nejlépe na suché a tmavé místo. Není to nutné, ale většina z nich tak nabere sílu na další kvetení. Do půdy se vrací v září. Vybírat můžete z těchto osvědčených druhů.
- Tulipány (Tulipa triumph ‚Paul Scherer‚)
- Hyacint (Hyacinthus ‚Dark Dimension‘)
- Kala černá (Zantedeschia odessa)
- Sloní ucho (Colocasia ‚Black Magic‘)
- Jiřina (Dahlia ‚Arabic night‘)
- Mečík (Gladiolus x Gortulanus ‚Black Jack‘)
- Kosatec (Iris nigricans ‚Dark Vader‘)
- Denivka (Hemerocallis ‚Black Emanuel‘)
Černé trvalky a dvouletky
Chcete rostliny, s nimiž nebudete mít téměř žádné starosti? Pak vsaďte na trvalky a dvouletky, které lze pěstovat stále na jednom místě. Snadno z nich také vytvoříte úchvatné kompozice, které potěší na první pohled. Je jen na vás, zda jejich černý podtón oživíte barevným akcentem nebo ne. Do viktoriánské zahrady však patří nanejvýš modrá nebo tmavě fialová.
- Dlužicha (Heuchera ‚Mocha‘)
- Čemeřice (Helleborus niger)
- Komule Davidova (Buddleja davidii ‚Black Knight‘)
- Zavinutka (Dianthus barbatus nigrescens ‚Saze‘)
- Růže (Rosa ‚Black Magic‘, ‚Black Beauty‘, ‚Black Baccarat‘)
- Orlíček (Aquilegia vulgaris var stellata ‚Black Barlow‘)
- Ostrožka (Delphinium x Kultorium ‚Black night‘)
- Maceška (Viola x wittrockiana ‚Black Cups‘)
Nejoblíbenějšími květinami z této skupiny bývají růže. Pokud chcete, aby jejich jedinečné květy skvěle vynikly, přisaďte k nim vhodné rostliny, jako je například plamének (Clematis), šalvěj (Salvia), kontryhel (Alchemilla), plamenka (Phlox) či kosatec (Iris). Některé z nich lze navíc sehnat i v téměř černém provedení, takže vám kompozici nijak nenaruší.
Černé letničky pro vaši zahradu
Máte rádi neustálou změnu, takže hledáte letničky, které jeden rok vysijete a příští rok jednoduše nahradíte jinými druhy? Pak byste měli vědět, že i mezi nimi můžete vybírat z mnoha druhů. Přihlédněte tedy k tomu, jaké podmínky na zahradě máte a kolik místa můžete jejich pěstování věnovat. A z jakých druhů vybírat?
- Topolovka (Alcea rosea ‚Nigra‘)
- Krásenka čokoládová (Cosmos atrosanguineus)
- Slunečnice (Helianthus annuus ‚Moulin Rouge‘)
- Hledík (Antirrhinum majus ‚Černý princ‘)
Černé listové rostliny
Ale vhodné druhy lze najít i pro pěstování ve stínu, kde se většině ostatních rostlin dařit jednoduše nebude. Už jsme vám nabízeli dlužichu (Heuchera ‚Mocha‘), ale doplnit ji můžete i mnoha dalšími černolistými nebo černokvětými rostlinami. Mezi ty nejosvědčenější rozhodně patří tyto tři druhy.
- Vrba štíhlopestíková (Salix melanostachys)
- Vousatec (Pennisetum alopecuroides ‚Moudry‘)
- Sedoulek plochostvolý (Ophiopogon planiscapus ‚Nigrescens‘)
Černá zelenina pro užitek
A kdo říká, že se černá zahrada musí pěstovat jen na okrasu? Naopak, volit můžete i z několika černoplodých druhů zeleniny. Jejich dekorativní funkci jim však rozhodně upřít nelze. Je tedy jen na vás, zda jim najdete místo pouze v užitkové části nebo je pozvete i do zahrady okrasné jako nevšední užitečné solitéry.
- Paprika (Capsicum annuum ‚Purple Beauty‘)
- Rajče (Solanum lycopersicum ‚Černý princ‘)
- Kukuřice Negrocine (Zea mays)
Na trhu bývá k zakoupení také paprika Black Knight F1 (Capsicum annuum ‚Black Pearl‘), ta je však pouze okrasná, její konzumaci spíše nedoporučujeme.
Jaké černé rostliny budete letos pěstovat vy?