25 rostlin, které na vaši zahradu přitáhnou včely, motýly a další užitečný hmyz – tipy na dřeviny i byliny

                   

Nedovolte, aby se z vaší zahrady stala nechvalně známá zelená poušť. Vytvořte na ní co nejvíce vhodných zákoutí pro všelijaký užitečný hmyz. Díky němu bude vaše zahrada zdravější, a navíc pomůže rozvinout i biodiverzitu ve svém bezprostředním okolí. Podívejte se, které rostliny se hodí nejlépe.

Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)

Tato rostlina má nízké nároky na stanoviště. Nejlépe roste v chudších, suchých, zásaditých půdách a na slunných polohách. V chladných zimách může lehce namrznout, ale když se brzy na jaře velmi silně seřízne, pak obvykle bez potíží obrazí. Je perfektní především pro trvalkové, štěrkové a skalkové záhony.

Pustoryl (Philadelphus)

U nás se nejčastěji pěstuje pustoryl věncový (Philadelphus coronarius). Dobře se cítí na slunných místech (snese i přistínění, ale pak méně kvete). Má nízké nároky na půdu a vodu, ale nejlépe se mu daří ve středně vlhkých jílovitých půdách s mírně zásaditou až mírně kyselou reakcí. Dobře snáší řez a nevadí mu mrazy.

Jochovec olšolistý (Clethra alnifolia)

Nejlépe mu vyhovuje slunné nebo polostinné místo. Na zastíněném stanovišti také poroste, ale kvetení bude mnohem slabší. Substrát pro jochovec by měl být úrodný a vzdušný, středně vlhký a nejlépe s mírně kyselým nebo kyselým pH. Mladé exempláře vysazené na podzim je třeba na zimu přikrýt. Jinak však snáší mrazy velmi dobře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tavolník (Spiraea)

Okrasný tavolník se cítí dobře na slunných až polostinných polohách. Může růst v jakémkoliv typu substrátu, jen mladé sazenice je lepší pěstovat v tom mírně zásaditém. Nejvhodnější termín pro výsadbu keřů je na podzim a také pozdě na jaře – tedy ve chvíli, kdy už není půda vůbec zmrzlá.

Komule Davidova (Buddleja Davidi)

Horko tomuto keři nevadí, může tedy růst i na plném slunci. Dobře se cítí v lehkém, vápenatém a na živiny bohatém substrátu. Velmi dobře však snáší i méně úrodné půdy. Kvete pouze na jednoletých výhonech, proto je nutné tento keř každý rok na jaře seříznout na výšku 30–50 cm. Po tomto zákroku se keře doporučuje vyživit dusíkatým hnojivem.

Trojpuk vroubkovaný (Deutzia crenata)

Jde o keř 1–2,5m vysoký, který na začátku léta kvete až čtyři týdny. Nejlépe roste ve středně vzdušných, humózních a dostatečně vlhkých půdách. Nevadí mu přímé sluneční záření, ale skvěle snáší přistínění a bohatě kvete i pod korunami stromů. Je ovšem poměrně citlivý na sucho.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tamaryšek francouzský (Tamarix gallica)

Jde o keř nebo stromek asi 2 až 4 metry vysoký. Je nenáročný na pěstování a má nízké nároky na stanoviště. Dokáže růst i na písčinách, protože má velmi hluboký kořenový systém a bez problémů dosáhne na vodu v nižších vrstvách zeminy. Nesnáší pouze těžké, vlhké a velmi kompaktní půdy. Pokud tedy hledáte rostlinu do suchých koutů dvora, bude tamaryšek kouskem přesně pro vás.

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria, syn. Rhus cotinus)

Tato dřevina bývá někdy nazývaná také škumpa vlasatá. Jde o vysoký keř, kterému se skvěle daří i na velmi suchých místech a v nepříliš úrodné půdě. Za tuto vlastnost vděčí (podobně jako výše zmíněný tamaryšek) velmi rozsáhlému a hluboko zasahujícímu kořenovému systému. Tyto kořeny jsou však pro ruj i nevýhodou – značně totiž znesnadňují přesazování starších a dobře zakořeněných exemplářů.

Další medonosné rostliny

Nevybrali jste si z výše uvedeného seznamu? Nevadí, máte pro vás ještě několik dalších tipů. Tyto rostliny dokážou včely, motýly a další hmyz lákat přímo skvěle.

  • Dřín obecný (Cornus mas),
  • kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica),
  • svída krvavá (Cornus sanguinea),
  • mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium),
  • zavinutka podvojná (Monarda didyma),
  • dobromysl obecná (Origanum vulgare),
  • třapatkovka nachová (Echinacea purpurea),
  • zlatice prostřední (Forsythia x intermedia),
  • levandule lékařská (Lavandula angustifolia),
  • přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata),
  • plicník lékařský (Pulmonaria officinalis),
  • rozchodník (Sedum),
  • pámelník (Symphoricarpos),
  • mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum),
  • trnovník akát (Robinia pseudoacacia),
  • růže svraskalá (Rosa rugosa),
  • bez černý (Sambucus nigra).

Které medonosné rostliny už na své zahradě pěstujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články