Aby chryzantémy vykvetly do krásy, je nutné zasadit záhon ve správný čas, přičemž valná hromada zahrádkářů chybuje

                   

Oblíbená chryzantéma (Chrysanthemum) alias listopadka doputovala do našich zahrad až z daleké Číny. Tam si jí cenili pro její krásu a výjimečnost natolik, že se nadlouho stala květinou císařů. My u ní kromě krásy oceňujeme také odolnost, a proto ji často používáme k výzdobě hřbitovů. Byla by však škoda degradovat její roli jen na takto omezené využití. Naopak – skvělou službu vám udělá i v záhonech.

Velkokvěté chryzantémy potřebují správnou péči

Tuto půvabnou květinu lze pěstovat jak na otevřeném záhonku, tak i v květináči. Většinou nás svými květy potěší v září, ovšem některé odrůdy nakvétají již koncem srpna. Na výběr pak máme z mnoha barev i typů květů. Požadavky pro výsadbu do volného terénu jsou však naštěstí u všech chryzantém stejné.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

V první řadě potřebují zejména slunné místo. V polostínu kvetou jen málo, ve stínu dokonce vůbec ne. Ideální doba pro jejich vysazení je konec dubna, ale dobře rostlé sazenice můžete zemi svěřit i teď. Pokud jste si koupili již kvetoucí rostliny, pečlivě je seřízněte a s trochou štěstí se budete moci na podzim těšit na další dávku barevné krásy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Správně připravená zemina je základ

Záhon zryjte a zbavte kamení. Poté půdu obohaťte komplexními minerálními hnojivy. Sazenice vysazujte ve správné vzdálenosti od sebe, vyhovuje jim asi 60 centimetrů. V takovém případě vypadají dobře i jako souvislý porost, a přitom si vzájemně nekonkurují. Během celé sezóny je také mírně zalévejte a podle potřeby ošetřujte proti chorobám a škůdcům.

Chryzanthémy lze i jednoduše namnožit

Jak na zimní péči

Po odkvětu všechna stará květenství odstraňte a najdete-li při této příležitosti poškozené nebo nemocné stonky, zbavte se jich také. Na zimu se chryzantémy zatahují, takže je stačí překrýt vrstvou chvojí. Na jaře pak samy zase obrazí. Rostliny v květináči však musíte na zimu přenést na světlé a chladné místo. Ven se poté mohou opět podívat přibližně v polovině května.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články