Aby chryzantémy vykvetly do krásy, je nutné zasadit záhon ve správný čas, přičemž valná hromada zahrádkářů chybuje

Velkokvěté chryzantémy dokážou naši zahradu nádherně oživit. Podívejte se, jak je vysazovat, aby vás vždy potěšily množstvím nádherných květů.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Oblíbená chryzantéma (Chrysanthemum) alias listopadka doputovala do našich zahrad až z daleké Číny. Tam si jí cenili pro její krásu a výjimečnost natolik, že se nadlouho stala květinou císařů. My u ní kromě krásy oceňujeme také odolnost, a proto ji často používáme k výzdobě hřbitovů. Byla by však škoda degradovat její roli jen na takto omezené využití. Naopak – skvělou službu vám udělá i v záhonech.

Velkokvěté chryzantémy potřebují správnou péči

Tuto půvabnou květinu lze pěstovat jak na otevřeném záhonku, tak i v květináči. Většinou nás svými květy potěší v září, ovšem některé odrůdy nakvétají již koncem srpna. Na výběr pak máme z mnoha barev i typů květů. Požadavky pro výsadbu do volného terénu jsou však naštěstí u všech chryzantém stejné.

Zdroj fotografie: Pixabay

V první řadě potřebují zejména slunné místo. V polostínu kvetou jen málo, ve stínu dokonce vůbec ne. Ideální doba pro jejich vysazení je konec dubna, ale dobře rostlé sazenice můžete zemi svěřit i teď. Pokud jste si koupili již kvetoucí rostliny, pečlivě je seřízněte a s trochou štěstí se budete moci na podzim těšit na další dávku barevné krásy.

Zdroj fotografie: Unsplash

Správně připravená zemina je základ

Záhon zryjte a zbavte kamení. Poté půdu obohaťte komplexními minerálními hnojivy. Sazenice vysazujte ve správné vzdálenosti od sebe, vyhovuje jim asi 60 centimetrů. V takovém případě vypadají dobře i jako souvislý porost, a přitom si vzájemně nekonkurují. Během celé sezóny je také mírně zalévejte a podle potřeby ošetřujte proti chorobám a škůdcům.

Chryzanthémy lze i jednoduše namnožit

Jak na zimní péči

Po odkvětu všechna stará květenství odstraňte a najdete-li při této příležitosti poškozené nebo nemocné stonky, zbavte se jich také. Na zimu se chryzantémy zatahují, takže je stačí překrýt vrstvou chvojí. Na jaře pak samy zase obrazí. Rostliny v květináči však musíte na zimu přenést na světlé a chladné místo. Ven se poté mohou opět podívat přibližně v polovině května.