Afrikány skvěle rozzáří zahradu a odpudí vetřelce

                   

Aksamitníky, které většina z nás zná pod názvem afrikány, patří dlouhodobě mezi nejznámější letničky. Jsou oblíbené pro svou nenáročnost a jejich pěstování zvládne úplný zahrádkář začátečník. Vyjímají se nejen na zahrádkách, ale také v truhlících a květnících, ozdobí veselými barvami balkony i terasy. Kromě krásných květů však také odpuzují různé vetřelce, škodlivý hmyz nebo půdní háďátka.

Snesou slunce i stín

Velkou výhodou je nejen naprostá nenáročnost jejich pěstování, ale také možnost jejich sázení na slunná i stinná místa. Tato nenáročná rostlina je totiž velmi odolná a z množství různých druhů si vybere opravdu každý. Na zahradu se hodí vysoké a vzpřímené druhy s velkými květy, které připomínají chryzantémy. Naopak do záhonků podél chodníků, truhlíků nebo širokých květníků se hodí nižší druhy s množstvím drobných barevných kvítků.

Barvy jako z Monetových obrazů

Afrikány jsou nejen pro milovníky barev a impresionistických obrazů, byť záplava barev na zahradě některý z Monetových obrazů připomínají. Aksamitník vzpřímený dorůstá až do výšky 50 cm, lze jej uříznout také do vázy, kde vydrží po mnoho dní. Velké květy bývají oranžové nebo červené barvy, výjimečně bílé u odrůd Kilimanjaro White. Nejčastějšími druhy s výškou okolo 30 cm jsou naopak:

  • aksamitník rozkladitý,
  • aksamitník jemnolistý,
  • aksamitník drobnokvětý.

Odrůdy těchto aksamitníků mívají výšku do 30 cm a jejich pěstování je vhodné též v květnících.

Jak pěstovat afrikány

Jak bylo řečeno, afrikány vypěstuje úplně každý. Výsev je možný k předpěstování již od února vzhledem k odrůdám, některé druhy lze vysévat přímo do záhonů od poloviny dubna do poloviny května. Předpěstované rostliny sázíme do záhonu až po květnových zmrzlých mužích, protože přízemní mrazíky by rostlinkám ublížily. Obdobně jako jiné letničky mají rostliny rády propustnou půdu s dostatkem živin. Kromě krásy přinášejí však afrikány i užitek. Díky charakteristickému zápachu odpuzují plže, šťávy uvolňované do půdy navíc hubí půdní háďátka, která jsou postrachem všech zahrádkářů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články