Běžné zahradní rostliny, které jsou smrtelné pro psy a kočky

                   

Mnoho krásných a běžných rostlin v průměrné zahradě může být pro domácí mazlíčky osudných.

Nejprve zmíníme nejjedovatější rostliny, jako je rulík zlomocný, tis a halucha vodní, nebo smrtelné houby, jako je muchomůrka červená a pavučinec.

Pravděpodobně si pamatujete, že náprstník obsahuje silný lék na srdce a samozřejmě všichni víme, že mák se pěstuje po celém světě kvůli opiu, které produkuje. Základem fungování všech rostlinných léčiv je právě obsah silné chemikálie. Víme ale, kolik z nich nám roste na zahradě a touto svou silou, tak zvanou aktivní složkou, mohou ohrozit nejen vás, vaše děti, ale také domácí mazlíčky?

Až 130 druhů je toxických

Zahradní rostliny vybíráme hlavně pro jejich vizuální charakter, tedy květy, listy, kůru, tvar a někdy i pro vůni, ale jen zřídka pro bezpečnost našich domácích mazlíčků a dětí. Přesto je známo více než 130 běžných zahradních rostlin, které jsou potenciálně toxické.

Kočky a psi jsou nejvíce ohroženi, protože jsou tak zvídaví a pravidelně přijímají rostlinný materiál. Mohou se vyvarovat jedovatých bobulí, listů nebo plodů, pokud jsou nepoživatelné, ale je překvapivé, co všechno dokážou pozřít.

Riziko se zvyšuje, pokud mají přístup k odřezkům křovin či stromů po prořezávání, protože se rostliny mohou stát chutnějšími. Jsou také cítit po pánovi, a to domácí mazly přitahuje.

Nejběžnější toxické plodiny

Jaké jsou tedy nejběžnější plodiny, do kterých byste ani neřekli, že mohou být toxické pro vaše domácí mazlíčky?

  • Cibulky květin vykopané na jaře nebo připravené k výsadbě na podzim. Věřte tomu nebo ne, psi mohou být otráveni nejběžnějšími cibulkami jarních květin, jako jsou narcisy, tulipány a hyacinty. Velká plemena, jako jsou labradoři, retrívři, pudlové nebo kokršpanělé jsou na tom nejhůře, protože si pravděpodobně myslí, že cibulky jsou k jídlu, zejména když hrají hru „Ty ji zasadíš, já ji najdu a sním“.
  • Konvalinky a další rostliny, které milují stinné rohy. Pozor na ně, protože všechny části rostliny jsou jedovaté. Navíc silná vůně v období květu přitahuje kolemjdoucí zvědavé zvíře. Ve stejných místech se mohou také setkat s atraktivním áronem plamatým, který se do zahrady dostane sám. Je to plevel, běžně rostoucí ve většině zahrad.
  • Lilie: smrtící rostliny pro kočky. Již několik sežraných listů či květ mohou vést k úhynu. Psi tolik neohrožuje, vyváznou jen s bolením břicha.
  • Šafrány: jinak řečeno podzimní krokusy. Pozor, jsou to ve skutečnosti lilie a jsou stejně toxické.

Co dělat při otravě?

  1. Pokud máte podezření na otravu rostlinou, když zvíře náhle onemocní, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc. Vzorek rostliny vezměte s sebou.
  2. Prevence: nenechávejte v zahradě ty části rostlin, které uvadají a vyhoďte spadlé bobule – plody štědřence, jmelí, vavřínu, třešně a vistárie jsou potenciálně jedovaté.

A konečně, pokud máte to štěstí, že máte v zahradě krásnou vinnou révu, dávejte pozor na psy. Nedozrálé hrozny jsou toxické právě pro ně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články