Bohatě kvetoucí pivoňka bude voňavou ozdobou vaší zahrádky

                   

Legenda praví, že v rostlinu pivoňku byl odměnou za vyléčení boha podsvětí proměněn žák slavného antického lékaře Asclepia, který byl svým učitelem ze závisti zavražděn. Odtud pak rostlina prý nese žákovo jméno, tedy Paeonia. Existuje řada dalších legend o původu a jméně této rostliny, ale všechny se shodují na jediném – na jejích léčivých účincích.

V evropském prostředí je pivoňka ceněná zejména jako velmi dekorativní a vonná vytrvalá křoviny zdobící nejednu zahradu. Rostlina pivoňka má pouze jeden druh, nicméně existuje dlouhá řada vyšlechtěných odrůd, lišících se barvou i bohatostí květů i způsobem růstu. Vyskytuje se v bylinné i křovinné formě a její pěstování není nikterak náročné.

Výsadba je ideální na podzim

Vhodnou dobou pro výsadbu je konec léta, tzn. konec srpna až začátek září. Stanoviště má ráda spíše polostinné, nicméně každé ráno by mělo být vystaveno prvním slunečním paprskům. V prvním roce po vysazení uštípeme všechna rašící poupata, aby se rostlina zbytečně nevysilovala kvetením a raději důkladněji rozvinula svůj kořenový systém, který nám zaručí její bezproblémové prospívání po následujících deset až patnáct let. Nejkrásnější květy mívají šest až osm let staré rostliny.

Pakliže kvetou málo, je to znamení toho, že jim chybí živiny, anebo jsme pro ně zvolili stanoviště špatně, či jsme je zasadili příliš hluboko, nebo naopak mělko. Ke správnému prospívání také potřebují projít zimními mrazy, které jim sdělují, kdy je a kdy naopak není vhodné vyhnat do květu. Pakliže mrazy nejsou, rostliny tím viditelně trpí. Jen pozor na středomořské odrůdy, které zimu příliš nemusejí a potřebují více živin.

Léčivé květy a kořeny pomáhají proti křečím

Pro zpracování na léčebné přípravky se používají květy sebrané během května a června vždy v poledne, zatímco kořen se vyjímá od září do října. Sušené části rostliny se poté zpracovávají do různých forem léčiv účinných proti zažívacím potížím, rozpouštěním močových kamenů či proti křečím, zejména křečím hladkého svalstva, což se hodí pro řešení potíží s astmatem či menstruačních bolestí u žen.

Výzkumy vědců rovněž prokázaly účinek při vylučováním ledvinových a žlučníkových kamenů. Kromě toho zmírňují bolesti hlavy, pomáhají při borelióze a dokonce i depresích a epilepsii. Při jejich použití je však třeba dbát zvýšené opatrnosti a správně zvolit dávkování, jinak se jimi namísto vyléčení můžeme otrávit. A to je nemilé.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články