Bohatý vodopád velikých květů vypadá vskutku úchvatně. Vistárie ale ukrývá i „zakopaného psa“

                   

Zamlží se vám oči při pohledu na fasády domů, které zdobí až půl metru dlouhá květenství v barvách od bílé po fialovou? Není se čemu divit. Vistárie, jak se tato mohutná popínavá rostlina jmenuje, působí vskutku nezapomenutelným dojmem. Oslnivé vodopády jejích květů zdobí čím dál větší počet zahrad a fasád domů. Tato liánovitě se popínající bobovitá rostlina je ale tak trochu nezmar. Dobře zvažte, kam ji vysadíte. Někdy je těžké ji udržet v rozumných mezích. Dokáže se dostat až do výšky 20 metrů.

Roste, ale skoro nekvete

Mladé rostlině vyberte před severním větrem chráněné a slunné místo, kde bude mít pevnou oporu. Počítejte s tím, že vzrostlá vistárie je velmi těžká, opora proto musí něco vydržet. Pro pěstování je třeba propustná živná půda, kterou jste vylepšili kompostem. Půda by neměla obsahovat víc než 5 % vápníku. Pro její hnojení je třeba používat výhradně kyselá hnojiva. Po výsadbě je nutné rostlinu důkladně zalít a nepřipustit vyschnutí půdy až do té doby, než vistárie plně zakoření.

Zdroj fotografie: Depositphotos
i

Pro časnější kvetení doporučujeme zakoupit už naroubovanou rostlinu v okrasných školkách. Nejčastěji se nabízí vistárie květnatá (Wisteria floribunda). Pozor ale dávejte na plané výhony, které vyráží pod místem naroubování. Kdykoli, i během vegetačního období, je odstraňte. Takové výhony by rostlinu zbytečně vysilovaly a nekvetly by. Vistárii si samozřejmě můžete vypěstovat i ze semen, ale počítejte s tím, že kvést bude až za několik let a květenství budou podstatně menší a řidší.

Řez je extrémně důležitý

Řez provádíme dvakrát do roka – na jaře a v létě. Hlavním cílem jarního řezu je zkrátit jednoleté výhonky na dvě až tři očka. To se provádí před tím, než se rostlina olistí a začne tvořit květy. Druhý řez, neméně důležitý, se provádí v období vegetace od května do srpna. Účelem letního řezu je zkrátit mladé výhonky na šest oček. Takto správně provedený řez přemění listové pupeny na květní, a vy se budete moci radovat z bohaté záplavy květů. Dokud je rostlina mladá a ohebná, tvarujte ji. Její silný kmen a větve už později neohnete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A teď ta úskalí

Jak jste četli už v prvním odstavci, někdy se dá vistárie obtížně držet v rozumných mezích, a to obzvláště pokud jste ji svobodně nechali pnout tam, kam chtěla. Její roční přírůstky se mnohdy pohybují i v řádu metrů, a tak by jí netrvalo dlouho přerůst vám přes hlavu. Velkou paseku může nadělat, pokud se dostane k okapům. Její tíha vám je totiž může jednoduše utrhnout. Vistárie je naprosto nevhodná tam, kde se prohánějí děti. Je totiž jedovatá a na podzim vytváří z květů lusky plné semen, které by snadno mohly zvídavé děti nalákat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články