Břečťany nepatří jen ke starým sídlům. Své místo najdou i v moderní zahradě

                   

Kdysi býval břečťan vyloženě v módě, dnes jej na zahradách a v okolí domů už tak často nevidíme. Ale do jisté míry je to škoda. Tato rostlina totiž plní řadu užitečných funkcí a má samozřejmě i estetický efekt. Břečťan se na zahradě osvědčuje jak v roli zástěrky, tak i koberečku, ale umí být i velmi poetický a dekorativní. Potěší všechny, kdo touží po soukromí, a přitom jim na tradiční živý plot nezbývá místo. Dokáže vytvořit velice intimní a dobře skrytý prostor, a přitom z vaší strany ani nevyžaduje nějakou extra péči.

Soukromí do vaší zahrady

K nejméně náročným, mrazuvzdorným a bezproblémovým patří břečťan popínavý. Je to velmi houževnatá rostlina, která se uchytí snad všude a roste velmi rychle do výšky hned, jakmile najde nějaký pevný opěrný bod. Vyšplhat může až do výšky dvaceti až dvacet pěti metrů. Listy břečťanu jsou neopadavé, kožovité, lesklé a tmavě zelené, u šlechtěných rostlin i různě zbarvené a na stonku střídavě uspořádané. Mají tři až pět laloků s bělavou žilnatinou. Odrůd břečťanu je ale celá řada, vybrat si můžete ze široké škály tvarů listů i jejich zbarvení, takže porost břečťanu nemusí být jednotvárný. Na zahradě lze využít i exotický břečťan kanárský či kavkazský.

Nejčastěji břečťan vidíme na starších domech, kde vytváří dojem starobylosti a zabydlenosti. Tento hustý porost ale můžete využít i jako náhradu trávníku. Jde o v podstatě bezúdržbovou alternativu, která se hodí hlavně na obtížně udržovatelná místa zahrady, například ve svazích, nebo mezi hustým porostem keřů a stromů, kde bychom trávu obtížně sekali. Nezřídka se můžete setkat i s tím, že se břečťan plazí po kmenech stromů. Někteří zahrádkáři z toho mají obavu, ale není třeba. Břečťan však není parazit, stromy neokrádá ani o vodu ani o živiny. Živé, ale i mrtvé dřevo, včetně jinak nevzhledných odumřelých stromů potřebuje pouze jako oporu, takže zdravé jedince nijak neohrožuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články