Čemeřice, kráska, která vám rozkvete i uprostřed zimy

                   

Je vaše zahrada přes zimu smutná, šedá a schází jí jiskra a život? Je to přirozený stav, ale zároveň není nutné, aby to tak bylo skutečně od listopadu do března. Unikátem této rostliny je hlavně to, že stačí trocha slunečních paprsků a už se objevují její první květy. Díky tomu může zdobit celou řadu zahrad, kde se pěstuje. Běžně vykvétá už od prosince do března – v závislosti na slunci a teplu. Pokud tedy máte zahrádku, můžete už v zimě obdivovat její krásu a barevnost. Velkou výhodou je i to, že v případě krátkých mrazíků se květy stáhnou a po oteplení opět vykvetou.

Velké nároky na půdu a místo

Pěstování této krásky není složité, ale má svá pravidla. Má zejména velké požadavky na to, kde by měla růst. Čemeřice nemá ráda sucho, takže je nejlepší volit místo spíše ve stínu, kde je zajištěno, že půda nebude vysychat. Půda by měla být hlubší, humózní a dobře propustná, ale zvládne i půdy horší kvality. Vyplatí se hojně ji přihnojovat. Nejlepší je kvalitní kompost s dostatkem humusu. Náročné na péči čemeřice příliš nejsou. Jediná věc, která je vhodná, je odstraňování starých, poškozených a napadených listů.

Radost udělá i doma

Skvělou přidanou hodnotou je i to, že čemeřici lze pěstovat jako pokojovku. I tady však myslete na to, že je nutné zajistit půdu, jakou potřebuje. A také větší květináč. Ale s velkým úspěchem může vykvétat přes zimu i u vás doma.

V minulosti bylo zvykem rostlinu užívat třeba k léčení domácích zvířat. Její kořen se však používal i jako součást tabáků. Stejně tak byla rostlinou, která se užívala při psychických problémech. Dnes se však v žádném případě nedoporučuje něco podobného provádět, může způsobit vážnou alergickou reakci, která může vést až k trvalému poškození zdraví nebo otravě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články