Proč jsou listy růží pokryty černými skvrnami a jak se s tím vypořádat? Zasáhnout musíte co nejdříve, příští rok vás oslní záplavou květů

                   

Černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae) se na těchto květinách objevuje velmi často. Způsobuje ji houba s latinským názvem Marssonina rosae. Typické jsou pro ni zpočátku drobné černé tečky, které se postupně zvětšují. Někdy bývá zaměňována se rzivostí růží alias rzí růžovou (Phragmidium mucronatum), ta však listy pokryje skvrnami hnědavými až rezavými. A jak proti skvrnitosti bojovat?

Které růže jsou nejnáchylnější

Houba Marssonina rosae nepříznivě ovlivňuje listy rostliny. Kroutí se, černají a časem zcela odpadávají. Nejčastěji se přenáší rosou nebo kapkami deště a svědčí jí tedy vlhká léta nebo podzimy. Některé kultury růží však bývají na její rozšíření náchylnější. Jde zejména o ty, které rostou ve velmi hustých keřích nebo výsadbách. V takovém případě se totiž odpařování vlhkosti uvnitř keře výrazně zpomalí.

iZdroj fotografie: Freepik

To způsobuje, že se houba množí a šíří opravdu rychle. Všeobecně také platí, že v teplém a vlhkém počasí jsou spóry hub aktivnější a skvrny se šíří rychleji. A poslední důležitým faktorem je nesprávná výživa. Ve hře může být jak nedostatek, tak i přebytek živin. Obojí může vést k rozvoji onemocnění a je tedy dobré dbát i na to správné hnojení v ideálních intervalech. První pomocí bývá Kuprikol na růže, ne vždy ale stačí.

Černá skvrnitost růží příznaky

Obvykle se tato obávaná nemoc růží začíná objevovat někdy ve druhé polovině léta. To samozřejmě souvisí s měnícím se počasím. Během vlhkých lét se však může během sezóny objevit i více ataků houby Marssonina rosae. Nejčastěji jsou zasaženy měkké, zelené část růží, konkrétně listy a mladé výhonky. Nejčastěji ji najdeme na růžích polyantních, čajových nebo na popínavých odrůdách. Nejdříve keř přestává růst a vyvíjet se.

iZdroj fotografie: Freepik

Velmi brzy se objevují i tmavé skvrny na listech, jež se z velikosti špendlíkové hlavičky rozšiřují i na velikost mince. Postupně se většinou několik malých teček spojí do jednoho většího útvaru a zasažené listy žloutnou, kroutí se a nakonec také neodvratně opadávají. Rostlina také tvoří méně květů. Tato choroba listů růží je velmi podobná padlí, v několika bodech se však od sebe tyto nemoci významně liší.

Černá skvrnitost růže nebo padlí?

Zatímco padlí se nejčastěji šíří odspodu, černá skvrnitost směr takto vyhraněný nemá. Objevit se může opravdu kdekoliv. Padlí je také vysoce nakažlivé a opravdu rychle se šíří. Často tedy postihuje i rostliny v okolí, jako je například ostrožka, vlčí bob mnoholistý, astry, floxy apod. Ale jeho charakteristický bílý povlak se často objevuje i na ovocných stromech a keřích (nejčastěji jde o jahodníky, jabloně a broskvoně, angrešty, rybízy apod.).

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Černá skvrnitost růží babské rady

Mnoho amatérských zahradníků se domnívá, že pokud růže na podzim shodí všechny napadené listy a úspěšně přezimuje, nemoc zmizí. Bohužel to opravdu není tak jednoduché. Odolné spóry hub v půdě dobře přežívají a na jaře se opět postupně dostávají na zelené části rostliny. Napadené listy je třeba důsledně otrhávat a okamžitě pálit nebo jinak účinně likvidovat, aby se choroba nemohla šířit dál.

Pokud se u vás černání stonku růží nebo přímo skvrnitost objeví, můžete vsadit na lidové recepty, které doporučují pro boj s houbou Marssonina rosae bylinky. Nejčastěji je doporučována infuze z cibulové slupky nebo infuze pampelišky či kopřivy. Může vám pomoci také vyluhovaný kravský trus zředěný vodou nebo drcený popel, kterým rostlinu poprášíte. Vše aplikujte alespoň 3x v týdenním intervalu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vybírat postřik na růže

Skvěle pomoci vám mohou chemické postřiky, ovšem se správným schématem aplikace. Bezprostředně po objevení choroby použijte nejdříve účinné fungicidy. Hledejte ty, které se mohou pyšnit účinnými látkami na přírodní bázi jako je zinek. Ošetření pro maximální účinek opakujte každé dva týdny. Přípravky však střídejte, jinak si houba může vytvořit nepříjemnou rezistenci, takže bude mnohem odolnější.

Nemoci růží, které se podobají skvrnitosti

Ale černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae) nemusí být tím jediným problémem, který postihuje vaše růže a projevuje se nevzhlednými tečkami. Velmi obávaná je třeba i hnědá skvrnitost alias nebo cerkosporóza. Způsobuje ji plísňová infekce Cercospore. Upozorní na sebe v podobě malých kulatých hnědých skvrn. Ty najdeme nejčastěji na listech a mladých výhoncích růžového keře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poznáte ji podle toho, že okraj skvrny je vždy tmavší než její střed. Po nějaké době se také přidává bílý plísňový povlak v infikovaných oblastech. Purpurové nebo tmavě červené skvrny jsou způsobeny peronosporózou. Mohou mít jakýkoliv tvar a při bližším pohledu je na nich vidět tenká pavučina. Listy se posléze zkroutí a odumřou. Stonky a pupeny ztrácejí vitalitu. I tuto nemoc způsobuje houbový patogen.

Prevence skvrnitosti u růží

Svou květinovou zahradu se snažte udržovat v čistotě a včas odstraňujte všechny plevele. Sanitární řez provádějte výhradně na jaře a na podzim. A nezapomeňte během něho odstranit všechny suché a poškozené větve. Také provzdušněte korunu keře, aby v ní vzduch mohl bez potíží cirkulovat. Růže také potřebují včasnou aplikaci fosfátů, draslíku a dalších komplexních minerálních hnojiv. Naopak se vyhněte nadmíře dusíku.

Jak na správný řez a hnojení růží. Naučte se to snadno a rychle
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články