Zima pomalu klepe na dveře a vy na ni musíte připravit i svou zahrádku. Konečně nastává čas odpočinku, stromy a keře dřímají pod sněhovou peřinou a naši péči nepotřebují. Jenže to je pravda jen zčásti. Příroda v zimě sice odpočívá, ale zároveň jí hrozí velké nebezpečí. Právě divoká zvířata vyhledávají zahradní stromky a keře a svým okusováním mohou způsobit nenapravitelné škody. Dá se těmto škodám předejít? A jaké způsoby ochrany stromů a keřů před zimou lze použít?
Mechanická ochrana
Mezi nejstarší, ale stále populární způsoby, patří obalení keřů či stromů jehličnatým chvojím. Větve zapícháme kolem kmínku a důkladně stáhneme provázkem. Kromě tohoto přírodního řešení se běžně využívá i pletivo. Postupujte stejným způsobem – stromek či keř pečlivě obalte a nahoře svažte. Pletivo vydrží bez potíží celou zimu, takže je často považováno za ideální způsob ochrany.
Chemická ochrana
Na vesnicích také často vídáme ochranu chemickou. Nejvíce se osvědčuje bílý nátěr Aversol. Připomíná latexovou barvu a po zaschnutí vydrží na stromcích několik měsíců a zvěř se jim obloukem vyhne. Nemusíte se bát – tyto přípravky zvěři nezpůsobují žádné zdravotní potíže. V zimě ale stromy ohrožuje i střídání teplot, kvůli kterému může začít praskat kůra, ze které vytéká míza. Z toho důvodu sadaři bílí kmeny vápnem. Bílá barva odráží sluneční paprsky a ochrání tak kmen před popraskáním. Kromě vápna lze použít i jiné speciální přípravky.
Sníh
Pokud napadne sníh, určitě vám přijde na mysl otázka, zda sníh od rostlin odhrnovat či ne. Sníh je zdrojem vynikající vláhy, chrání proti mrazu, větru a vysychání. Není tedy nutné sníh od rostlin odhazovat. Naopak se vyplatí co největší množství nahrnout ke kmínkům a nad kořenový systém. Pozor si ale musíte dávat na mokrý a těžký sníh, který může polámat větvičky. Sněhovou pokrývku se tedy vyplatí čas od času sklepat dolů.