Hnojení růží stačí aplikovat v těch správných intervalech a pokvetou jako splašené celou sezónu. Ani v květinářství nemají tak pěkné

                   

Růže (Rosa) nejsou tak náročné na péči, jak si většinou myslíme. Stačí jen dodržovat několik základních bodů při hnojení a budete mít vyhráno. A jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu? Soustřeďte se na hnojiva s obsahem dusíku a aplikujte je správně.

Optimální frekvence pro hnojení růží

Růže potřebují jen nárazový přísun živin, takže by měly být hnojeny pouze dvakrát do roka. Jednou na jaře a podruhé v červenci. Výběr toho správného hnojiva je ovšem zásadní. Musí být vždy bohaté na dusík a draslík, ale neměly by mu chybět ani další důležité minerály (kupříkladu fosfor). Jedním z nejlepších přírodních hnojiv v tomto směru jsou rozhodně pivovarské kvasnice. Při sázce na ně neuděláte chybu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A na co se tedy při jejich aplikaci soustředit? Použijte jeden a půl polévkové lžíce sušeného droždí na 5 litrů vody. Přidejte lžičku cukru a nechte na slunci dvě až tři hodiny kvasit. Poté nařeďte v poměru 1:10 a použijte jako zálivku. Kvasinky dodají růžím optimální zásobu vitaminů skupiny B, díky kterým nasadí množství nových poupat a budou také odolnější vůči chorobám.

Pěstujete růže velkokvěté? Pohnojte je správně

Ne vždy si však s přírodními prostředky vystačíme, zejména šlechtěné růže bývají v tomto ohledu o něco náročnější. Tyto krásky nás umí oslnit množstvím nádherně barevných květů, omamujících smysly pronikavou vůní. Aby to však dokázaly, musíte je na jaře vyživit trochu jinak. Začněte v březnu a každých dvacet až třicet dní je pohnojte přípravky bohatými na fosfor a draslík.

iZdroj fotografie: Pixnio

Pokud zvolíte hnojiva granulovaná, pak si pamatujte, že musí být zapracována asi 15 centimetrů pod povrch zeminy. Doporučená dávka takového hnojiva je 20 – 30 gramů na rostlinu. Po pohnojení také nezapomeňte růže hojně zalévat. Jinak by mohlo vlivem příliš velkého množství živin dojít k poškození jejich citlivých kořenů.

Růže v nádobách si žádají jiný přístup

Jestliže své královny zahrady pěstujete v květináčích, pak je nutné všechny keře hnojit alespoň jednou měsíčně po celé vegetační období, ovšem s výjimkou teplých měsíců. A co si vzít k ruce? Nejlépe se v tomto případě opět osvědčuje granulované hnojivo s pomalým uvolňováním. Množství však může být o něco nižší než v předchozím případě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správná zálivka jako poslední základní kámen

Půda okolo růží by nikdy neměla úplně vyschnout. Ovšem rády nemají ani přemokření, proto je zalévejte pouze tehdy, když je zemina téměř suchá. Zalévejte je co nejblíže ke stonkům a s co nejmenším zasažením listů. A to nejlépe ráno nebo večer, případně za podmračeného dne. Na mokré listy totiž nesmí svítit slunce, mohlo by je ošklivě popálit.

Zopakujte si základy řezu a hnojení růží
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články