Kvetení růží lze pojistit i v srpnu: Pokud nemají tolik květů, kolik byste chtěli, potřebují nakrmit jednou prostou kombinací

                   

Růže (Rosa) patří na zahradách mezi velmi oblíbené květiny. Aby si však vždy uchovávaly svou krásu a kvetly až do příchodu chladného počasí, je třeba jim dodat ty správné živiny. Není třeba se spoléhat na přípravky z obchodů, stejně účinně vám mohou pomoci i osvědčené přírodní prostředky.

Hnojení růží dřevěným popelem

Popel je levné a účinné hnojivo pro mnoho rostlin. Některým však ve skutečnosti může více uškodit než pomoci – pro růže to však naštěstí neplatí. Naopak, pokud se naučíte, jak správně připravit roztok popela, odvděčí se vám bohatým a dlouhým kvetením. Kromě růží ho však milují i další plodiny. Jde například o:

  • zelí,
  • okurky,
  • dýně,
  • fazole,
  • hrách,
  • řepu
  • a mnoho dalších.

Nejúčinnější je roztok z popela, který lze připravit následovně: vezměte 1 sklenici popela a zalijte ho stejným množstvím 9% stolního octa. Tuto směs poté vmíchejte do 10 litrů vody. Ocet se přidává za účelem aktivace vstřebávání vápníku z popela – tedy té složky, kterou růže opravdu milují. Nakonec nechte hnojivo přes noc odležet a další den aplikujte jako zálivku. V srpnu vše můžete ještě zopakovat.

Proč používat popel na růže

V popelu je celá řada užitečných látek, které tyto královny zahrady ke svému kvetení potřebují. Jde mimo jiné o železo, mangan, hořčík, draslík, vápník, fosfor a mnohé důležité stopové prvky. Pokud nechcete spoléhat na specializovaná hnojiva z obchodů, můžete se bez obav spolehnout právě na popel.

iZdroj fotografie: Freepik

Ke kterým rostlinám popel nedávat

Pokud vám nějaké hnojivo zbude, bez obav ho aplikujte na jinou část zahrady. Myslete však na to, že popel je zásaditý, takže není vhodný pro rostliny, které preferují kyselou půdu. Mezi tyto rostliny patří například všechny jehličnany, lilie, vřes a vřesovec, rododendrony, cínie, pomněnky a konvalinky, borůvky, hortenzie, chryzantémy, chrpy, zimolez, vilíny a jabloně.

Jaké okrasné rostliny letos na zahradě pěstujete?

Zajímají vás další informace o pěstování růží? Pak se naučte například to, jak je množit řízkováním, aby se vše zaručeně povedlo
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články