Osvědčený recept pro dlouho a pestrobarevně kvetoucí lilie: Stačí přidat do vody jen 3 ingredience ze spíže, které má každý po ruce

                   

Lilie (Lilium) patří mezi nefalšované královny květin. Aby si však svou krásu zachovaly, je pro ně nezbytné správné a včasné hnojení. Ideálně by se měly hnojit alespoň třikrát ročně: na jaře, tedy na samém začátku vegetačního období, poté v létě během květu, a nakonec ještě jednou na podzim před přípravou na zimu (bez ohledu na to, zda hodláte vyjímat jejich cibulky ze země či ne).

Jak hnojit lilie v létě

To nejdůležitější hnojení je právě to prostřední – tedy to, aplikované v období květu, protože tehdy lilie potřebují extra sílu, aby plně nakvetly a svou krásu si udržely – a to bez ohledu na počasí, které venku panuje. Skvěle se jim zavděčíte, pokud je vyživíte droždím, jódem a manganistanem draselným. Smíchejte je v tomto poměru:

  • půl lžičky čerstvého droždí (1 lžička cukru),
  • 2 gramy manganistanu draselného,
  • 10 kapek jódu
  • a 5 litrů vody.

Vodu a droždí smíchejte a nechte přes noc odstát. Poté přidejte do roztoku i další ingredience. Poté lilie pohnojte, a to nejlépe během květu, hnojivo však vždy aplikujte na vlhkou půdu, jinak hrozí poškození citlivých kořenů. Agresivní složky v hnojivu by je totiž mohly popálit. Vlhká půda navíc zajistí hlubší pronikání živin.

Pomůže i rašelinový výluh

Lilie mají rády i trochu kyselejší prostředí, pokud tedy máte doma výluh z rašeliny, můžete si celý recept upravit právě jeho prostřednictvím. A jak na to? Nejdříve nařeďte rašelinový výluh v poměru 1:10 a přidejte k němu droždí a cukr. Poté v půl litru teplé vody zřeďte manganistan draselný, dokud se úplně nerozpustí. Nalijte do kbelíku s droždím a promíchejte.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Dále přidejte jód a promíchejte. Nechte přes noc odstát. Poté sceďte a pomocí rozprašovače aplikujte získané hnojivo přímo na listy lilií. Ovšem ujistěte se, že nedopadá na květy, a že každá květina dostala štědrou dávku této směsi. Pokud chcete tento roztok použít jako zálivku, pak budete muset nejprve navlhčit půdu čistou vodou, stejně jako v předchozím případě.

Jaké okrasné rostliny letos na zahradě pěstujete?

Pro lilie je vhodné také oblíbené univerzální růstové hnojivo z obyčejných vaječných skořápek
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články