Co pořídit na zahradu dětem, aby bylo nejenom v létě spokojené

                   

Běhání a hraní si na čerstvém vzduchu je pro děti velmi prospěšné, proto je také dobré, mají-li na zahradě či dvoře chalupy vlastní prostor, který mohou pro své hry využívat a který je řešen tak, aby jim zajistil dostatek pohybové aktivity. Volba vhodných doplňků a prvků hracího prostoru by se měla odvíjet především od věku dítěte, proto je dobré hrací prostor koncipovat jako:

  • koutek pro nejmenší
  • hrací prostor pro školní děti
  • místo na cvičení pro dospívající

Co pořídit na zahradu pro předškolní děti

Malé děti poznávají svět především prostřednictvím zraku a hmatu, proto je pro nejmenší dobré pořizovat hrací prvky, které budou rozvíjet jejich motorické schopnosti či samostatné hry napodobující činnost dospělých. Jedním z prvních kousků by tak mělo být vytvoření pískoviště.

Jak na pískoviště

Pokud se rozhodnete jej vyrobit samy, je potřeba připravit jámu odpovídající velikosti a tu vystlat hydroizolací. Ideální je pak na pískoviště pořídit speciální uzavíratelný poklop, nebo rovnou investovat do celého systému – většinou se vyrábí ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva, jež nevyžadují náročnou údržbu a obvykle jsou koncipovány tak, aby bylo možně se na ně pohodlně usadit. Kryté pískoviště navíc celou jeho plochu uzavírá, takže nedochází k jeho znečištění zvířaty, které v okolí žijí volně, a je možné v něm nechávat hračky, které zůstávají čisté.

Houpačky, klouzačky, prolézačky

Pro budování pohybové koordinace a tělesné zdatnosti je dobré vytvořit menším dětem na zahradě hřiště, na kterém mohou prolézat nebo se houpat. Jednotlivé prvky hřiště lze pořizovat samostatně, aktuálně je však možné pořídit kompaktní hřiště, které obsahuje všechny potřebné součásti, a navíc je opatřeno skladovacím prostorem, ve kterém mohou být uloženy další hračky. Kompaktní hřiště jsou vyráběna v různých velikostech a designu, standardně však obsahují všechny tři základní prvky – houpačku, klouzačku a prolézačku. Pokud se rozhodnete pro hřiště, upřednostněte raději masivní konstrukci před plastem – vydrží déle a je o poznání stabilnější.

Děti školního věku

S vyšším věkem dítěte je potřeba se připravit na to, že pískoviště i kompaktní hřiště přestanou být v permanenci a jejich využívání se postupně zcela omezí. Pro větší děti je lepší zahradu či dvůr vybavit pokročilejšími prvky. Ideální je v tomto případě trampolína, která má velmi dobrý vliv na budování koordinace. Kromě trampolíny můžete zahradu vybavit také různými typy sportovišť – jednoduchým pingpongovým stolem, krátkou sítí na volejbal, basketbalovým košem apod. Pro letní měsíce je dobré mít alespoň menší bazén, v němž se také určitě rádi zchladíte.

Dospívající

Vybavení zahrady pro dospívající se v určitých bodech kryje s vybavením pro děti školního věku. Menší sportovní hřiště nebo jejich prvky budou dobře sloužit k rozvíjení tělesné zdatnosti, pro dospívající je vhodné je rozšířit o posilovací náčiní – vhodná je například zvýšená hrazda. Starší děti také ocení místo pro odpočinek, kde si mohou například číst knížku – pokud jim budete chtít udělat radost, vraťte se ke konceptu houpačky, v tomto případě však uspějete spíše s dlouhou houpačkou pro posezení nebo konstrukčním řešením pro zavěšení hamaky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články