Co potřebují pelargonie alias muškáty, aby bohatě kvetly a rostly jako splašené? Řez a živiny

                   

Nezáleží na tom, zda doma pěstujete oblíbené pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum), nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) nebo dokonce ty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum). Všechny se vám za správnou péči velmi štědře odvděčí. Jak tedy neudělat nepříjemné chyby? Řiďte se ověřenými postupy zkušených zahrádkářů, a to zejména správným postupem pro řez a přesazování.

Dejte jim ten správný tvar, porostou jako splašené

Muškáty alias pelargonie jsou na našich oknech zkrátka v módě. Můžete s nimi vyzdobit slunečné terasy i stinnější balkony. První řez potřebují nejlépe už na přelomu února a března, pokud jste to však nestihli, ještě to můžete zachránit. Jen počítejte s tím, že vám zkrátka vykvetou o něco později. A jak na to? Ze všeho nejdříve odstřihněte ty nejkrásnější mladé a zdravé výhonky z mateřské rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Používejte vždy dobře nabroušené nůžky nebo ostrý nůž, jinak budete křehké stonky spíše drtit. Výhonky zasaďte do směsi běžné odkyselené rašeliny a písku (a to v přibližném poměru 1:1). Jde o skvělou směs pro zakořenění řízků, protože velmi dobře absorbuje vodu a je zároveň přiměřeně vzdušná, což prospívá tvorbě kořenů. Mateřské rostliny pak samozřejmě vyhazovat nemusíte, ale počítejte s tím, že pokvetou o něco méně.

Dobré tipy pro výběr řízků

Ujistěte se, že odebíráte bylinné a nedřevité řízky. Pro urychlení procesu tvorby a růstu kořenů pak použijte kořenový stimulátor nebo jiný urychlovač růstu. Konce řízků do něj stačí namočit. Obsahuje prospěšně působící syntetické rostlinné hormony a velmi často i mírný fungicid, který brání hnilobě kořenů. Ne vždy je však nutný, pelargonie břečťanolisté a pelargonie páskaté dobře zakoření i bez něj.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak o pelargonie dále pečovat

Připravené řízky zasaďte do květináčů maximálně po třech, a to asi přibližně do jedné třetiny jejich délky. Poté je umístěte na teplé a světlé místo, ale nikdy ne na přímé slunce. Když pevně zakoření a pustí nové listy, přesaďte je do truhlíků s výživnou zeminou. Odstraňte vrcholový řízek, aby se dobře rozvětvily, a hnojte je komplexními hnojivy. Uvidíte, že se brzy nádherně zahustí a nasadí na velké množství květů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články