Co se zahradním jezírkem? Vysaďte si do něj malé hejno rybek

                   

Zahradní jezírko udělá pořádnou parádu, ale není to zadarmo. Musí se čistit, upravovat a samozřejmě je nutné přemýšlet i nad výsadbou vhodných rostlin nebo rybek. Rybičky totiž nejsou jen příjemné zpestření pro děti, ale plní si dobře i svou funkci malé čističky, která vodu dokonale vyfiltruje a zabezpečí, že se ve vodě bude dařit i rostlinám. Ne všechny druhy ryb se ale do jezírka hodí. Které pořídit, aby přežily a dobře prospívaly právě v tom vašem zahradním jezírku?

Výběr máte široký

Pořídit dnes pár takových rybek nebývá problém. Sehnat se dají například ve velkých hobby marketech, v některých zahradnictvích, ve firmách zabývajících se zakládáním zahradních jezírek a u chovatelů. A výběr je také velký – můžete mít třeba zlaté karasy, líny, koi kapry, jesetery, veslonose i vysy. A samozřejmě nemalá je i nabídka exotický barevných rybek, které známe především z akvárií.

Řada majitelů zahradních jezírek si pořídí ryby, které se jim nebo jejich dětem líbí, a pak se diví, že jim v jezírku neprospívají, případně dokonce i hynou. Důvod je zcela prozaický. Ne každá ryba se hodí do jakéhokoliv jezírka. Jak asi sami tušíte, klíčová je především velikost a hloubka jezírka. Jezírko by mělo mít minimální hloubku jeden metr, aby v něm ryby mohly přezimovat. Čím je jezírko hlubší a větší, tím samozřejmě lépe.

Důležitý je objem vody

Máte-li na zahradě jen malé jezírko o objemu okolo 1000 litrů, je váš výběr dost omezený. Za slunečných dnů mají tato jezírka tendenci se přehřívat což vede k nárůstu vodních řas a k ubývání kyslíku. Z větších rybek tam přežije jen karas, maximálně 15 jedinců o velikosti do 10 centimetrů. Nenáročná je také slunka dorůstající maximální velikosti 10 centimetrů. U větších jezírek do 2500 litrů můžete kromě karasů nasadit jeseny či líny.  Hodí se i drobné místní rybky jako hořavky duhové, koljušky či střevle potoční. Jezírka nad 5000 litrů už mohou přivítat i koi kapry nebo různé druhy tropických akvarijních rybek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články