Degradace půdy hrozí i na malých zahrádkách. Zastavte ji, dokud je ještě čas

                   

To, že velké lány polí, na kterých se pěstují plodiny ve velkém, jsou zcela vyčerpané, asi tušíme. Jenže častokrát nás ani nenapadne, že by na tom podobně mohla být i půda na naší zahradě. A pak se marně divíme, proč nám rostliny neprospívají a úroda je mizerná. Degradace půdy je velkým problémem i na malých políčkách. Během dlouhých desetiletí jsme si totiž navykli z půdy jen těžit, ale nic jí nevracíme zpět. To se ale nutně musí změnit.

Není čas čekat

Na půdě se velmi silně podepisují nevhodné metody péče nebo nadměrné používání syntetických hnojiv a postřiků. Dříve úrodná půda bohatá na živiny se tak v průběhu několika let může přeměnit v neúrodnou poušť. Taková půda je pak velmi náchylná také k vodní a větrné erozi a bez drastického hnojení v ní ani nic nevyroste. Začněte o svou půdu pečovat včas a nedovolte, aby k tomuto stavu došlo.

Poznejte zdravou půdu

Kvalitní půdu poznáme nejlépe tak, že je v ní živo – jsou v ní zastoupeny různé složky, drobní živočichové, žížaly a jiný hmyz. Velmi snadno v ní také klíčí všechny rostliny, a to i poněkud otravný plevel. I když ten většinou nemáme rádi a urychleně se jej zbavujeme, to, že roste, je dobrým indikátorem, že je půda zdravá a v dobré kondici. Při posuzování stavu půdy se ale zamřete i na její strukturu. I když je sucho, neměla by na povrchu vytvářet nepropustnou krustu. Právě ta může být signálem počínající nebo pokročilé degradace půdy.

Dělejte to jinak

I pokud jste zjistili, že vaše půda není v ideálním stavu, neházejte flintu do žita. Stále se s tím dá něco dělat a je lepší začít hned dnes než zítra. V prvé řadě je nutné radikálně změnit váš přístup v péči o půdu. Zapomeňte na syntetická hnojiva a nahraďte je těmi organickými. To je první krok, který je ale velmi podstatný. Hodit se vám bude zejména kvalitní kompost, který si s trochou snahy na zahradě můžete vyrobit sami, a ještě vhodně zužitkujete organický odpad. Pokud máte možnost získat hnůj, rozhodně se nebojte jej využít. Půdě je třeba dodat pořádnou dávku živin, aby se opět mohla dostat do lepší kondice. Neméně podstatný je i přístup vzduchu. Organickou hmotu tedy do půdy zapracujte a půdu zkypřete rytím.

Proces obnovy půdy může být zdlouhavý a náročný. Vyhraďte si na to i několik let, kdy půdu nebudete moci využívat. Postupem času na půdě můžete pěstovat už některé plodiny, ale raději volte metodu polykulturního pěstování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články