Proč černají listy chryzantém? Příčina je mnohem závažnější, než si nejspíš myslíte

                   

Na první pohled vše vypadá zcela nevinně – koneckonců, všechny sazenice rostlin se na podzim ukládají k zimnímu spánku. A černání listů u listopadek nevypadá v tomto kontextu tedy nijak nepatřičně. V skutečnosti však tyto rostliny mají listy zelné velmi dlouho – mnohdy i celou zimu. Pokud se tedy začnou svého olistění zbavovat jako jedny z prvních, je rozhodně na čase zpozornět.

Černání listů chryzantém na záhonku

Nejčastěji se tento problém objevuje i u květin pěstovaných venku, ovšem může se vyskytnou i u těch, které vám kvetou na okenním parapetu nebo v truhlíku na terase. Stonky začínají odspodu černat a ztrácet listy. Vše je způsobeno houbami druhu Didymella ligulicola. Ty velmi rychle napadají všechny části rostlin (a to včetně kořenů) a způsobují jejich hnilobu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Proč jsou listopadky napadány houbami

Jde o jednu z z nejrychleji se šířících chorob, které mohou vaše chryzantémy postihnout. Je proto důležité zjistit příčinu problémů. Adeptů je totiž hned několik. Patogenní spory se mohly na váš záhon dostat v první řadě společně s kontaminovaným pěstebním médiem, anebo také s kontaminovanými sazenicemi. Pokud tedy onemocněly jako první nové nebo čerstvě přesazené rostliny, zpozorněte.

Další možností je nákazy prostřednictvím závlahové vody. K té dochází zejména ve chvíli, kdy zaléváme mnoho rostlin společně umístněných na jednom jediném stojanu. Stačí jeden napadený jedinec a výtrusy se rychle přenášejí z jednoho květináče do druhého. Pokud rostliny včas neošetříme, mohou velmi rychle uhynout.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak zasáhnout proti černání chryzantém

Šanci na úspěch má pouze rychlá akce. Použijte fungicidy určené pro okrasné rostliny. Ošetřené sazenice je třeba ochránit před deštěm nejméně po dobu jednoho týdne. Ty silně napadené už bohužel obvykle zachránit nelze a budete je muset bohužel spálit i se substrátem. Jedině tak zabráníte přenosu patogenů na jiné rostliny. Substrát lze rovněž vydezinfikovat v troubě (ale pozor, velmi silně páchne). Bude mu stačit jedna hodina při 180 °C.

Museli jste se potýkat s černáním chryzantém nebo se vám tato choroba prozatím vyhnula?

Seznamte se se všemi možnými odrůdami chryzantém. Budete překvapeni jejich pestrostí
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články