Využití epsomské soli při péči o růže: Jedna malá lžička přinese řadu benefitů, sytější barvu a královská poupata

                   

Růže (Rosa) patří jednoznačně k nejkrásnějším květinám v našich zahradách. Aby však nádherně kvetly po celé léto, je třeba se o ně řádně starat. Ale pokud si chcete péči trochu usnadnit, vsaďte na netradičního pomocníka – epsomskou sůl. Ta jim totiž může v mnoha ohledech opravdu skvěle pomoci.

Jak používat epsomskou sůl pro růže

Použití tohoto prostředku není náročné. Stačí dvakrát za sezónu zalít růže roztokem, připraveným z 10 litrů vody a jedné lžičky epsomské soli. Častější zálivka není žádoucí, mohlo by totiž dojít k nebezpečnému zasolení půdy. A proč vlastně epsomská sůl pomáhá? Látky, které obsahuje, totiž rostlinu mírně stresují. A to je zcela v pořádku, protože jí pomohou s aktivací jejího imunitního systému.

Takto posílená růže si pak skvěle poradí s mnoha nebezpečnými onemocněními, a to včetně černé listové skvrnitosti růže (Diplocarpon rosae), jež je způsobena houbou s latinským názvem Marssonina rosae nebo s padlím. Všeobecně platí, že růže jsou k této obzvláště vysoce nakažlivé chorobě obzvláště náchylné. Ale může postihnout i další trvalky. Epsomská sůl tedy pomůže i trvalkám jako jsou astry, floxy, ostrožka či vlčí bob mnoholistý apod.

Sůl pomůže i s růstem

Epsomská sůl vlastně není nic jiného než síran hořečnatý. Nesprávně se jí také říká Glauberova hořká sůl a skládá se z minerálů hořčíku a síranu. Ty mohou růžím velmi prospět, protože jim pomohou v růstu. Skvěle se hodí především pro:

  • růže záhonové – buď velkokvěté nebo mnohokvěté,
  • růže sadové – ty vytvářejí keře
  • a růže půdopokryvné – charakterizuje je nízký vzrůst.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Naopak příliš ji neocení popínavé růže s dlouhými výhony a růže miniaturní, pěstované obvykle na terasách a balkónech. A nehodí se ani pro růže nešlechtěné, mezi které patří například růže šípková (Rosa canina), růže svraskalá (Rosa rugosa) či růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera).

Vhodná výživa pro mladé růže

V nižší koncentraci se epsomská sůl uplatní i pro řízky růží. Ty musí být asi 15 až 20 cm dlouhé, aby se opravdu dobře uchytily. Dbejte také na to, aby byly zbaveny většiny listů a seříznuty na spodním konci zešikma a na horním rovně. Před výsadbou je doporučujeme namočit do vody a následně do dřevěného popela. A jako zálivku po třech týdnech od výsadby je vhodné použít právě rozpuštěnou epsomskou sůl.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jako protiklad použijte kávu

Epsomská sůl ovšem nedokáže ani při nejlepší vůli dodat rostlinám všechny potřebné živiny. A právě proto by měla na scénu přijít i káva, resp. kávová sedlina. Ta obsahuje například vitamin B1 (Thiamin), vitamin B3 (Niacin), vitamin B2 (Riboflavin), vitamin B5 (Kyselina pantothenová), kyselinu listovou, mangan, draslík a hořčík. A hodí se třeba i pro jahody, mrkev, rajčata a okurky.

Jaké rostliny vysadit vedle růží

A ještě jedním šikovným trikem můžete svému růžovému záhonu výrazně pomoci – a to tím, že z jednodruhového prvku zahrady uděláte ten komunitní. Jinými slovy: k růžím přisadíte rostliny, které jim mohou po všech stránkách prospět. A o jaké jde?

  • Plamének (Clematis),
  • šalvěj (Salvia),
  • kontryhel (Alchemilla),
  • plamenka (Phlox)
  • a kosatec (Iris).

Jaké jsou vaše triky pro pěstování růží?

Hodit by se vám mohla i znalost sázení růží krok za krokem, přes výběr stanoviště až po vhodné podmínky pro pěstování růží
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články