Tato fuchsie vám pokvete až do podzimu a dokáže i přezimovat přímo na záhonku. Sousedé budou závidět

                   

Není nutné pěstovat fuchsie jen jako letničky. Existuje jedna, které nevadí naše zimy, a klidně přezimuje i zapuštěná v zemi. Jmenuje se fuchsie magellanská (Fuchsia magellanica), případně také fuchsie něžná, a rozhodně se vyplatí se s ní seznámit. Navíc dnes už není k mání jen původní divoký druh (původem z Chile), ale i množství různě zbarvených a rozličně vyhlížejících kultivarů.

Fuchsie, která vám pokvete i na zahradě

Obvykle tyto půvabné květiny vysazujeme do nádob, jež zdobí balkon nebo terasu. Na podzim pak truhlíky jednoduše zlikvidujeme a připravíme na zimu. Ovšem fuchsii magellanskou se vyplatí zasadit i ven. Má to jen jedinou podmínku – nesmí být vystavena přímým vlivům počasí, vadí jí prudké přívalové deště, vysoká sněhová pokrývka i pálící jižní slunce. Použijte ji tedy jako podrostovou pod větší dřeviny.

iZdroj fotografie: Pixabay

V sousedství zelených stromů a keřů navíc vypadá opravdu skvěle, protože dokáže kvést až do října, takže vytváří půvabný kontrast a protiváhu svému okolí. A co potřebuje ke své spokojenosti? Především dostatečnou vlhkost. Kromě vydatné zálivky se tedy soustřeďte i na mulč, jímž pokryjete její kořeny. I ten totiž dokáže zadržet množství vláhy. Ovšem přemokřená půda jí také nesvědčí, snadno potom uhnívá.

Kdy a jak vysadit fuchsii ven

Ideálním obdobím pro venkovní výsadbu je jaro. Pokud na ni ovšem narazíte teď, klidně si ji pořiďte také. Stačí ji totiž během zimy umístit do chladné (ale bezmrazé) místnosti a pečlivě se o ni starat až do jara. Skvěle posílí a na počátku vegetační sezóny se mnohem lépe ujme. A jak pečovat o rostliny, které chceme zimovat na záhonku? Soustřeďte se zejména na jejich ochranu před počasím.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ze všeho nejdříve proto fuchsii magellanskou zastřihněte. Poté všechny výhony i kořeny pečlivě zakryjte listím. I v zimě jí vadí přemokření, takže pro ni vytvořte stříšku, která všechnu nadbytečnou vodu odvede pryč. Ale pozor, ke kořenům musí stále proudit vzduch, jinak uhnijí. Pokud ji nepěstujete na záhonku, přeneste ji na zimu do chladu. Měla by však mít i dostatek světla, sklep je tedy zcela nevhodný.

Proč pěstovat právě tuto fuchsii

Jak už její název napovídá, potěší vás půvabnými, křehce vyhlížejícími výhony, ozdobenými množstvím květů. Ty mohou mít různé barvy i velikosti (podle zakoupeného kultivaru). Ovšem výhodou je i její dlouhé období kvetení. Zpravidla ho ukončí až první mrazy. Teprve poté ji tedy můžete zazimovat a těšit se na jaro.

Fuchsie a jejich pěstování
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články