Hledáte zajímavou popínavku? Na vinnou révu zapomeňte, vypěstujte si kiwi

                   

Přemýšlíte, čím ozdobit pergolu nebo nevzhlednou stěnu kůlny? Připadá vám tradiční vinná réva nebo břečťan jako nudná varianta? Co takhle vysadit si do zahrady popínavou rostlinu aktinidie, ze které navíc získáte chutné plody kiwi. Ano, kiwi si můžete vypěstovat i u vás na zahradě! A skleník k tomu není potřeba. Základem je hlavně správná půda a dostatečná opora.

Ozdoba zahrady i jistota sklizně

I když si kiwi představujeme spíše v tropických oblastech, tato rostlinka dokáže dobře růst i v našich zeměpisných šířkách. Je pravdou, že ji potěší spíše vyšší teploty a vyšší vlhkost, ale je natolik odolná, že se dokáže přizpůsobit i různým extrémům. Pokud hledáte alternativu k vinné révě, je aktinidie ideální volba. Má totiž podobný dekorativní efekt zaručený vysoko vyrůstající liánovitým porostem. K tomu ještě přidejte lahodnou sklizeň v podobě chutných plodů a nemáte co řešit. Je však třeba zvolit druh, který dobře snáší naši mrazivou zimu. U nás se daří například aktinidii stříbrné, které pochází z horských oblastí Číny.

Jak už bylo řečeno, jde o popínavou rostlinu, která pro svůj růst potřebuje oporu. Proto se hodí vysadit ji třeba u sloupů pergoly, případně ji lze pěstovat i u stěny, ale je nutné liánám vyrobit laťovou oporu nebo po stěně natáhnout síťové pletivo, ke kterému budete vyvazovat výhony.

Kiwi potřebuje vlhkou a propustnou zeminu

Aby byla úroda bohatá, žádá si tato rostlina slunné nebo polostinné stanoviště ve vlhké, výživné, mírně kyselé a propustné půdě. Pokud máte půdu jílovitou, je takřka jisté, že se tam úrody nedočkáte. Je také třeba pamatovat na to, že všechny původní druhy jsou dvoudomé, což znamená, že asi na osm samičích rostlin, které ponesou plody, je třeba vysadit jednu samčí, aby došlo k opylení. Někteří pěstitelé již zvládli vyšlechtit i samosprašní odrůdy, ale ty většinou nejsou běžně k dostání.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články