Nejlepší hnojiva pro hortenzie, růže a pivoňky, která je nutno aplikovat během června. Zajistí bujné listy a bohaté kvetení

                   

Rozkvetlá zahrada patří mezi vysněné cíle každého zahrádkáře. Cesta k ní však mnohdy není jednoduchá. Pomoci vám v tom ovšem mohou osvědčená hnojiva, jež vám zajistí hojnost květů u růží, pivoněk nebo hortenzií. Jejich požadavky na výživu jsou si totiž v mnoha ohledech opravdu velmi podobné.

Komplexní hnojivo podpoří hnůj

Dost možná máte doma nějaké průmyslové hnojivo, určené pro kvetení vašich okrasných rostlin. Ovšem věděli jste, že jeho účinnost můžete skvělým způsobem podpořit? Bude vám stačit půl litru vyluhovaného slepičího hnoje. V něm rozmíchejte 10 gramů hnojiva a vše nařeďte 10 litry vody. Tuto směs pak aplikujte jako běžnou zálivku ke svým okrasným rostlinám.

Jak rostliny správně hnojit

Ale pozor – abyste svým rostlinám spíše nechtěně neublížili, měli byste dodržovat některá pravidla. Především je třeba hnojení vždy aplikovat na vlhkou půdu. Pokud byste zalévali na suchý substrát, mohlo by dojít k popálení kořenů. Rovněž se snažte, aby hnojivo nezasáhlo zelené části rostlin, to by bohužel mohlo mít velmi podobný efekt.

Přidejte ještě roztok manganu

Ovšem jen toto hnojení nestačí. Vaše hortenzie, růže a pivoňky potřebují ještě jednu vzpruhu, a to v podobě manganu. Správně bychom měli samozřejmě říct manganistanu draselného, protože právě ten se při hnojení rostlin obvykle s úspěchem používá. Manganistan rozmíchejte ve vodě tak, aby byla světle fialová, poté ho opět aplikujte jako zálivku při dodržení všech výše uvedených pravidel. A kdy? Přibližně 10 dní po aplikaci slepičího hnoje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opravdu jde jen o přibližné datum, musíte se totiž řídit i klimatickými podmínkami. Hnojení například nemá příliš smysl ve chvíli, kdy silně a vytrvale prší, většina živin by se totiž bez užitku odplavila. Pozor ale dejte i na vysoké teploty. Hnojivo během takových dnů aplikujte pozdě večer nebo jeho použití raději odložte. Rostliny stejně často stagnují v růstu, takže by nevyužily vše, co jim může přinést.

Jak hnojit divoké růže

Dost možná však máte na zahradě nešlechtěné růže, jako je například růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera), růže svraskalá (Rosa rugosa) nebo růže šípková (Rosa canina). I ty si samozřejmě hnojení zaslouží, ovšem výše uvedený recept by pro ně byl příliš silný. Bez obav proto můžete množství použitého hnojiva zredukovat v obou případech na polovinu. I tak si zajistíte množství květů a zároveň se vyhnete přehnojení.

To poznáte snadno – rostlina začne místo květů produkovat spíše listy, které bývají tmavě zelené a paradoxně náchylnější k různým typům onemocnění, jako je například černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae), způsobovaná houbou s latinským názvem Marssonina rosae. Vždy je tedy lepší to s množstvím živin nepřehánět a řídit se aktuálním stavem rostlin.

Jak pečujete o svou okrasnou zahradu během června vy?

I řez růží má svá pravidla, zopakujte si je pěkně krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články