Hledáte popínavou rostlinu, které nevadí stín, ale břečťan už na zahradě máte? Máme originální řešení

                   

Tato pnoucí hortenzie se česky jmenuje hortenzie řapíkatá, latinsky Hydrangea petiolaris. Její domovinou je východní Asie a do Evropy se dostala někdy během 19. století. Na pěstování je tato květina poměrně nenáročná, a tak je vhodná téměř do každé zahrady. Pokud se pro její pěstování rozhodnete, potěší vás v červnu a červenci velikými krémově bílými květy, a vytvoří vám tak voňavé zákoutí, které vám poskytne příjemný odpočinek.

Stanoviště vhodné pro hortenzii řapíkatou

Slunce opravdu ráda nemá, jestli ji vystavíte přímému slunci, její květy budou velmi rychle opadávat. Pokud ale bude mít nedostatek světla, pokvete jen střídmě. Ideální je tedy nějaké světlé stanoviště bez přímého slunce. Když prozradíme, že by toto místo mělo být také chráněno před větrem, pochopíte, že na jejím pěstování je nejsložitější výběr vhodného stanoviště. Vysazuje se na jaře, kdy by měla být půda už teplá.

iZdroj fotografie: Flickr

Tato hortenzie má na půdu celkem nízké požadavky. Lépe se jí bude dařit v dobře propustné a vlhké půdě, která by měla být kyselejší, což můžete podpořit přidáním rašeliny. Do půdy před výsadbou zapracujte trochu kompostu a rostlinu zasaďte stejně hluboko, jako byla zasazena v květináči. Aby půda nevyschla, pokryjte ji mulčovací vrstvou. Nezapomeňte na to, že rostlina bude potřebovat oporu, která unese poměrně velkou váhu.

Péče o hortenzii řapíkatou

V prvních letech bude rostlina potřebovat i ochranu před mrazem, přikryjte ji tedy na zimu chvojím. Její růst je v prvních letech poměrně pomalý, ale na květy se můžete těšit už v prvním roce. Na rozdíl od svých příbuzných kvete vždycky bíle a její květy příjemně voní. Pravidelný řez není přímo nutný, ale v případě, že ji zasadíte k oknům či dveřím, asi nebudete chtít, aby vám je zablokovala. V tom případě je na místě ji usměrnit. Nejlépe snáší řez po odkvětu.

Hortenzie řapíkatá na zimu opadá

Na pěstování není tato popínavka nijak náročná. Jediné, co by se mohlo nelíbit, je to, že na zimu opadá. Pokud tedy toužíte po odrůdě, která listy neshazuje, zkuste tyto dva druhy popínavých hortenzií: Hydrangea appearannii a Hydrangea serratifolia. Mají rády teplé stanoviště a za několik let se rozrostou až do výšky 12 metrů a šířky zhruba 8 metrů. Než dosáhnou takových rozměrů, chvíli to trvá, ale čekání se opravdu vyplatí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články