Jak často, v jakou hodinu a kolik vody trávník potřebuje pro svou plnou krásu? Péče v horkém počasí je náročnější, než se zdá

                   

Základ většiny českých zahrad tvoří různě velké zatravněné plochy. Když vládne počasí adekvátní našim zeměpisným podmínkám, není kromě sekání zas až tak náročná péče o trávník nutná. To se ale mění ve chvíli, kdy se k nám dostanou tropické teploty obvykle spojené i s nedostatkem srážek. V tu dobu totiž trávník potřebuje daleko více vody, než je obvyklé. Zalévání trávníku, pokud má být úspěšné, má ale svá specifika.

Ráno nebo večer. Přes poledne není zalévání mnoho platné

Určitě jste si všimli, že profesionální zahradníci, kteří se starají o městské parky, zavlažují zeleň obvykle v ranních hodinách. Má to své jasné opodstatnění. V tu dobu totiž není zem tak rozpálená a lépe vodu vsákne. Pokud by byla závlaha prováděna v největším horku, část vody by se okamžitě odpařila a trávníku by nebyla nijak prospěšná. Pokud ale nejste zrovna ranní ptáčata, můžete zalévat i večer, když už slunce tolik nepálí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnědnutí travnatých ploch na zahradě ale nemusí být vždy způsobeno jen nedostatkem vody. Svoji vinu na tom nese i fyzika a lom světelných paprsků. Pokud je trávník mokrý na plném letním slunci, kapky vody působí jako malé čočky. Ty zesílí vliv slunečních paprsků na povrch stébel trávníku a mohou být jednou z hlavních příčin jeho popálení. I z tohoto důvodu je tedy nutné dodržovat zalévání trávníku jen ráno nebo večer.

Jak často a kolik vody trávník potřebuje pro svou krásu

Pravidelnost zalévání a dostatek vody jsou pro trávník velmi důležité, pokud má vypadat svěže a krásně. Závlaha by měla být prováděna pravidelně nejméně jednou za tři dny, a to ve velmi hojném množství. Voda se musí dostat až ke kořenům, nestačí tedy jen navlhčit povrch půdy. Pak by trávník usychal i navzdory tomu, že ho zaléváte. Odhaduje se, že během jedné zálivky by na metr čtvereční travnaté plochy mělo být spotřebováno asi 10 litrů vody.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během opravdu horkého období lze intervaly mezi jednotlivými zálivkami zkrátit. Pravděpodobně bude nutné trávník zalévat dokonce každý den. Není totiž ideálním stavem ani to, když je zálivky najednou příliš mnoho a tvoří se kaluže. To, že má trávník na vaší zahradě dostatek vláhy, zjistíte pomocí jednoduchého testu. Vyrýpněte rýčem kousek trávníku na méně viditelném místě asi do hloubky 15 cm. Pokud je tam půda suchá, zaléváte málo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články