Nekonečné množení tújí z jedné jediné větvičky. Nový živý plot si tak vytvoříte rychlým řízkováním zcela zadarmo

                   

Obvykle se pod pojmem túje na našich zahradách pěstuje zerav (Thuja). Patří do čeledi cypřišovitých a pochází ze Severní Ameriky a Asie. Na trhu patří k poměrně levným dřevinám, ovšem pokud z něj hodláte vysázet živý plot, může se vám jeho nákup doopravdy nepříjemně prodražit. Nic takového však není nutné – pokud už totiž doma nejméně jednu túji máte, můžete si nové sazenice tvořit sami.

Jak množit túje řízkováním

K rozmnožení tújí za pomoci řízků se nejlépe hodí dřevité konce větví odebrané z jednoletých výhonů, méně často pak z těch dvouletých. Vhodné je však použít spíše střední část výhonů a nikoli jejich vrchovou část. Takové sazeničky se totiž mnohem hůře ujímají. A jak si řízky opatřit?

Jednoduše použijte k jejich odříznutí ostré nůžky nebo nůž. Pro jistotu je však předem dezinfikujte. Řízky odebírejte pouze ze zcela zdravých rostlin a pamatujte si také, že ty, odebrané z příliš starých rostlin, zakořeňují mnohem pomaleji než ty, které jste odebrali z mladých.

Výsadba řízků krok za krokem

Z řízků ze všeho nejdříve odstraňte spodní jehlice a seřízněte je. Pamatujte si, že optimální výška nové sazenice by se měla pohybovat okolo 10 cm. Poté je zasaďte do země. Ale nikoli tím, že je do ní vtlačíte, mnohem lepší bude, pokud je zasadíte do předem připraveného otvoru (k jeho vyrobení vám postačí obyčejná tužka) a zasypete je směsí zeminy a písku. Na jaře je lze sázet přímo do země, naopak podzimní výsadba si žádá pěstování v květináči.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak se starat o řízky tújí

Po výsadbě je mírně zalijte a dále o ně pečujte tak, aby nikdy zcela nevyschly. Obvykle není nutné je jakkoliv přikrývat, většina řízků se uchytí i tak. A jak poznáte, že je vše v pořádku? Po několika týdnech jim začnou rašit nové lístky. Tehdy je čas na první přihnojení. Pokud pěstujete túje v květináči, pak je na zahradu můžete vysadit už během jara. Mnohem lépe však uděláte, pokud tuto proceduru necháte až na podzim.

Tehdy už totiž budete mít jistotu, že je kořenový systém řízků dostatečně vyvinutý a jen tak něco mu neublíží. Tímto postupem však nemusíte množit jen túje, uplatnit ho lze i na mnoho dalších okrasných keřů. Skvěle se hodí například pro dřín, zlatici, kalina, hortenzie a šeřík, nebo i pro ovocné dřeviny (např. rybíz, angrešt apod.).

Jaké dřeviny používáte na výsadbu živého plotu?

Naučte se, jak na řízkování okrasných dřevin krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články