Jak ovlivnit barvu květu hortenzií? Návod na modré, fialové nebo sytě červené květy

Chcete dosáhnout originální modré barvy květů, nebo se vám naopak líbí sytě růžové až červené květy hortenzií? Jejich barva z velké části záleží na podmínkách, kde se nachází a na tom, čím je zaléváte. Jak tedy ovlivnit barvu květů?

Zdroj fotografie: PxHere

Podmínky, ve kterých rostliny rostou dokážou ovlivnit jejich celkový vzhled. U některých druhů to platí skutečně významně. Příkladem jsou hortenzie, kterým stačí změnit půdní podmínky pH a reagují na to jinak barevnými květy. To je skvělá zpráva pro všechny zahradníky, kteří si chtějí pohrát s barevností zahrady a využít k tomu tento poměrně nenáročný druh rostliny.

Které hortenzie mění barvu květu a čím je to způsobené?

Hned ze začátku je potřeba zmínit, že změna barev se netýká všech hortenzií. Tuto schopnost mají varianty, které přirozeně kvetou růžovými či modrými květy. Pokud si koupíte čistě bíle kvetoucí hortenzii, již její barvu nijak neovlivníte. U všech ostatních však barvu květu ovlivňuje pH půdy, což je dobrá zpráva, protože tento faktor můžete pozměnit podle libosti.

Zdroj fotografie: Canva

Jak na hortenzii s modrými květy

Modré květy jsou skutečně efektní a hortenzie patří mezi jeden z malá druhů, který to dokáže bez nutnosti speciálních barviv. Musíte jí však trochu pomoci vytvořením vhodných podmínek v půdě. Pro dosažení modré barvy květů je nutné kyselé pH a přítomnost hliníku v půdě. Zároveň se snažte do půdy nepřidávat fosfor, který by potřebný hliník vázal na sebe. Při hodnotě pH kolem 4,5 a dostatku hliníku budou květy opravdu sytě modré.

Co udělat, když chcete červené květy u hortenzie

Fialových květů někde na pomezí červené a modré dosáhnete při pH kolem 6 a mírném množství hliníku v půdě. Pokud hliník chybí a pH je mezi hodnotami 6,5 až 7, budou květy v odstínech růžové až červené. Se zvyšováním pH však postupujte opatrně, aby nedošlo k poškození celkové výživy rostlin kvůli chybějícímu železu.

Zdroj fotografie: Canva

Dvoubarevný keřík

Kdo se chce pustit do experimentů a vyzkoušet reakce rostliny na půdní podmínky naplno, může zkusit vytvořit dvoubarevný keřík. Každou stranu keříku hnojte rozdílným způsobem. Na jedné straně zkuste pH zvýšit a na druhé naopak snížit a přidat trochu hliníku. Výsledkem bude zajímavé kvetení, kdy jednotlivá květenství budou mít různé odstíny.