Nesmrtelná květina, která ozdobí záhony, balkon i terasu nápadnými květy. Vydrží desetiletí a vyžaduje minimální požadavky

                   

Gazánie (Gazania) jsou v ČR velmi oblíbené. Kvetou od června do pozdního podzimu a jejich květy různých barev mohou mít až 8 cm v průměru. Lze u nich pozorovat také tzv. fototropismus. To znamená, že se zavírají například za oblačného počasí (podobně jako například paprskovka alias Osteospermum).

Jak pěstovat gazánie na zahradě

Gazania je nenáročná na pěstování. Vyžaduje především plné slunce – i v malém polostínu je jí nebude dařit a pokvete vám jen špatně. Nejlépe se cítí v dobře odvodněné, úrodné a písčité půdě, v níž jí nehrozí přemokření kořenů. Zálivku obvykle nepotřebuje – výjimkou jsou extrémně vysoké teploty, kdy trochu vlhkosti navíc jednoznačně uvítá.

Hnojení vyžaduje častěji – ale stačí jí poloviční dávka toho, určeného pro okrasné rostliny (a to přibližně 1krát za 2 týdny). A určitě vás potěší také to, že gazánie není náchylná k chorobám ani škůdcům. Ale vyplatí se pamatovat na to, že v příliš vlhkých podmínkách ji mohou napadnout nepříjemné houbové choroby. Opravdu ji tedy nepřemokřujte.

Tipy pro pěstování gazánie

Po odkvětu nezapomeňte odstraňovat odkvetlá květenství, aby déle a bohatěji kvetla. A pokud se vám líbí kultivar, který jste si pořídili, nemusíte se smiřovat s jejím životem letničky. Naopak – s trochou štěstí ji dokážete bez potíží přezimovat. A jak na to? Před příchodem mrazů své rostliny přemístěte do světlé místnosti, kde se teplota bude pohybovat v rozmezí okolo 5 až 10°C.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Myslete však na to, že ani během chladných měsíců nesmí kořeny těchto letniček úplně vyschnout, proto je musíte čas od času zalít. Velmi dobrý pozor však musíte dávat na přemokření – to je pro gazánie ještě smrtelnější. Místo konvičky tak raději sáhněte po rozprašovači, kterým navlhčíte horní část substrátu v květináči.

Péče o gazánie na jaře

Na počátku sezóny (únor až březen) lze tyto zahradní krasavice pomalu „probouzet“. Začněte je tedy o něco častěji zalévat a přemístěte do teplejší místnosti. Ven se však mohou podívat až po posledních květnových mrazících, jinak hrozí jejich úhyn. A pokud byste je chtěli na jaře rozmnožit ze semínek, začněte s tím v březnu. Rostliny by měly být schopné snést přemístění ven přibližně po 2 měsících. V tuto dobu také začínají kvést.

Jaké okrasné květiny pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články