Naučte se pěstovat hortenzie jako skuteční profesionálové: Díky tomuto postupu budou obalené květy ze všech stran

                   

Na našich zahradách se nejčastěji pěstují tři druhy hortenzií: hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) a hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris). Co potřebují ke své spokojenosti, aby vás každou sezónu těšily bohatou záplavou květů?

Kde pěstovat hortenzie

Tyto keře mají poměrně vysoké nároky na půdu. Mají totiž rády propustný, humózní a výživný substrát, oplývající navíc kyselejším pH. Naopak nesnášejí těžké, hlinité a přemokřené půdy – tam jim velmi rychle uhnívají kořeny a celé rostliny hynou. Pamatujte si také, že nejlépe rostou na slunných až polostinných polohách.

Úplný stín jim rozhodně nesvědčí, i když to v některých zahrádkářských příručkách bývá uváděno – lépe porostou v polostínu, ale dostatek slunce u nich podporuje mnohem lepší kvetení. Záleží tedy jen na vás, zda od nich očekáváte spíše bujný zelený habitus nebo záplavu krásných a sytě vybarvených květů.

Hortenzie velkolistá a jak ji pěstovat

Tato hortenzie vypadá nejlépe, pokud je vysazena jako samostatná solitéra. Do jejího pozadí lze vysadit jehličnany s tmavším jehličím (například tis) – potom mnohem lépe vynikne. Žádné zvláštní nároky nemá – potřebuje však přihnojování kyselejším hnojivem, pokud chcete, aby kvetla modře. Její květy se navíc hodí i do vázy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení hortenzií na zahradě

Mezi základní podmínky úspěšného pěstování hortenzií rozhodně patří hnojení – tyto okrasné keře mají vysoké nutriční nároky a je nutné je tedy přihnojovat několikrát za sezónu. Vybírejte hnojiva určená pro kyselomilné rostliny, jako jsou například azalky, rododendrony a vřesy. Obsažené makro a mikroprvky v nich totiž upraví pH substrátu směrem k hodnotám vhodným pro hortenzie.

A kdy tyto zahradní krasavice hnojiti? První hnojení je vhodné do konce května, druhé během července a třetí nejpozději koncem srpna. Vsadit můžete také na slabá tekutá hnojiva, která se používají k dlouhodobé postupné výživě rostlin, a to jednou za 7 až 10 dní. Budete mít tedy jistotu, že své hortenzie omylem nepřehnojíte.

Jaké okrasné keře pěstujete na zahradě vy?

Aby hortenzie krásně kvetly, vyžadují také správný řez
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články