Na zahradě vytváří husté, barevné koberce a kvete až do prvního mrazu. Dá se pěstovat opravdu kdekoliv, ale znají ho jen vyvolení

                   

Nestařec americký (Ageratum houstonianum) patří mezi opravdu krásné letničky. Navíc dokáže kvést od pozdního jara prakticky až do pozdních mrazíků, takže podle vaší geografické polohy vám může zdobit balkon nebo záhony třeba až do listopadu, nebo dokonce i později. A jak ho pěstovat, aby byl stále krásný?

Seznamte se s nestařcem americkým

Nestařec americký je vysoká a statná jednoletá rostlina. Vytváří charakteristická, kulovitá květenství s květy, které se pyšní velmi tenkými okvětními lístky, připomínajícími tak trochu měkké jehličí. Listy jsou také velmi dekorativní – mívají totiž srdcovitý tvar. Nezáleží na tom jaký kultivar si zvolíte – nestařec bohatě kvete od května do pozdního podzimu. Navíc vás potěší květy různé barvy (v závislosti na odrůdě).

Podle výšky se kultivary nestařce v zásadě dělí do tří skupin:

  • vysoké,
  • středně vysoké
  • a trpasličí nebo také jednoduše nízké.

Jak pěstovat nestařec americký

Tato letnička potřebuje úrodnou, dobře odvodněnou půdu. Její kořeny nesmí zůstávat ve vodě, ovšem substrát je třeba zároveň pravidelně zalévat, aby byl neustále mírně vlhký. Proto je dobré odvodnění důležité – u rostlin nikdy nesmí zůstat stát voda. Potřebuje také přísun živin – perfektní jsou k tomuto účelu komplexní vícesložková hnojiva, určená pro okrasné rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Místo, kde nestařce pěstujete, by také mělo být chráněno před větrem. Důležité je, aby bylo slunečné. Jedině na slunci totiž nestařec bohatě a sytě rozkvete. Nezapomeňte také pravidelně odstraňovat stará květenství, abyste stimulovali tvorbu nových, což prodlouží kvetení. Opravdu se to vyplatí.

Odrůdy nestařce

A jaký konkrétní kultivar si pořídit? Vyberte si z těch nejprověřenějších na našem trhu:

  • „Bavaria“ – dvoubarevné květy s bílým středem a modrým okrajem,
  • „Sea eye“ – středně vysoká odrůda s chrpově modrými květy,
  • „Tetra Blue Mink“ – kompaktní odrůda, jež se pyšní světle fialovými květy,
  • „Tycoon“ – trpasličí odrůda s modrými květy,
  • „Leda“ – trpasličí odrůda s bílomodrými květy.

Jaké letničky nebo balkonové rostliny letos pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články