Jak pěstovat ohromné množství levandule na parapetu, balkoně i zahradě. Malý prostor není žádný problém

                   

Jde o jednu z nejpoužívanějších bylin na celém světě. Uplatní se v léčitelství, aromaterapii i v boji proti zahradním i domácím škůdcům. A v neposlední řadě také poskytne potravu mnoha opylovačům a zkrášlí vaši zahradu nádhernými květy. Co levandule potřebuje ke své spokojenosti? Kupodivu toho není vůbec mnoho, stačí dodržet několik základních rad a postupů.

Vůně levandule může zaplavit i váš dům

Má uklidňující účinky a spojujeme si ji s opravdu krásnými okamžiky našeho života. A co může být lepšího, než si ji dopřát v pohodlí domova při četbě své oblíbené knihy nebo při pití kávy? Aby se u vás této bylince dobře dařilo, potřebujete především vhodnou půdu. A nezáleží na tom, jestli vám učaruje pravá levandule lékařská (Lavandula angustifolia) nebo levandule hybridní (Lavandula hybrida).

iZdroj fotografie: Pixabay

Tu druhou můžete znát také jako lavandin a pro naše podmínky se hodí více (zejména co do mrazuvzdornosti). Její vůně je však o něco štiplavější. A kam tyto krásky vysadit? Potřebují humózní, dobře propustnou půdu a slunečné místo. Porostou sice i ve stínu, nikdy tam však bohatě nevykvetou.

Pravá levandule se uplatní spíše jako přenosná

Pokud se rozhodnete sáhnout po té pravé a nefalšované levanduli, pak doporučujeme nesázet ji přímo do hlíny, ale zapustit ji do záhonu v dostatečně velkém květináči. Jakmile bude hrozit pokles teplot k bodu mrazu, jednoduše ji přenesete domů a necháte v chladné místnosti. Druhou možností je opravdu dobré zakrytí chvojím, to se však hodí spíš do teplejších poloh. Zejména mladé rostliny jsou v tomto ohledu náchylné.

iZdroj fotografie: Unsplash

Myslete i na správnou zálivku a vhodný řez

Pamatujte si, že levandule není rostlina extrémů. Nevyhovuje jí přemokření, ale ani přísušek. Takže zálivku doporučujeme konstantní, ale s mírou. Zalévejte ji brzy ráno nebo naopak až v pozdních večerních hodinách. Kapky vody na listech totiž mohou působit jako lupa a rostlinu nehezky popálit. A takové poškození se jen těžko napravuje.

Pokud chcete používat levanduli i do vaření, k výrobě domácí kosmetiky nebo třeba do sušených kytic, pak se nebojte vzít do rukou nůžky. Jedině tak zajistíte časté a dlouhé kvetení. Zpočátku se soustřeďte na odstraňování výhonů, které vybočují z kompaktního tvaru keře. A po odkvětu dopřejte keříkům kompletní sestřih, který jim umožní v příští sezóně znovu obrazit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Levanduli lze množit řízky i semeny

Zbytky rostliny z řezu však určitě nevyhazujte. Vyzrálé vrcholové řízky stačí zbavit posledních listů a zasadit do běžného substrátu. Pozor, stonky ještě nesmí být zdřevnatělé. Poté je jednoduše vložte do skleníku (nebo obalte květináč igelitovým sáčkem) a počkejte, až zakoření. Množení ze semen je oproti tomu mnohem obtížnější. I když na levanduli dozrávají ochotně, s jejich klíčivostí to už není tak slavné.

Potřebují totiž mráz, aby se probudila k životu, a to po dobu jednoho měsíce. Poté klíčí v propustné zemině při optimální teplotě mezi 16-21 °C. Jakmile sazenice dostatečně zesílí, lze je umístit do venkovní výsadby. Květů se však dočkáte až ve druhém roce. Mnohem jednodušší je množení levandule dělením trsů. Jednoduše je roztrhněte od sebe (kusů je možno vytvořit i více, vždy podle velikosti keře) a zasaďte na nové místo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kam lze květy levandule použít?

Možností je mnoho. Pokud je nasušíte, hodí se jako koření do salátů, omáček, k rybám nebo dokonce do sladkého pečiva. Buďte však střídmí, pokud bude levandule v pokrmu příliš, dodá mu mýdlovou chuť. A totéž platí i pro ochucování čaje nebo kávy. A půvabné fialové květy poslouží také jako odpuzovač šatních molů či jako součást domácích pleťových krémů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články