Nejprve fenomenálně voní, pak potěší záplavou zlatých kvetoucích kaskád. Tomuto keři se daří na každé zahradě

                   

Nádherný štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) upoutá na jaře oko každého milovníka okrasných rostlin. Jde o vysoký opadavý keř nebo malý strom z čeledi bobovitých. V přírodě roste ve střední a jižní Evropě, na Kavkaze a v Asii. Péče o něj je jednoduchá. Důležitá je především volba vhodného místa pro výsadbu.

Kde vysadit štědřenec

Vyberte si nejlépe teplé a slunné místo, chráněné před silným větrem. Je to důležité především ve chvíli, kdy si pořizujete velmi malé sazenice, ty totiž mohou na větrném místě během zimy zmrznout. Slunce je pak důležité pro tvorbu květů. Štědřenec odvislý nejlépe roste v úrodné, propustné a středně vlhké půdě.

Nejlépe se mu daří v substrátu se zásaditým pH, ale velmi dobře se v případě potřeby přizpůsobuje i chudým písčitým a kyselým substrátům. Myslete také na to, že větší keře mají velmi rozsáhlý kořenový systém, který neumožňuje přesazování (rostliny obvykle uhynou v důsledku poškození kořenů). Proto je nutné místo pro výsadbu vybírat velmi pečlivě.

Kdy vysazovat štědřenec

Sazenice s kořenovým balem lze vysazovat kdykoliv od jara do podzimu. Ovšem pokud si pořídíte ty prostokořenné, pak je doporučujeme svěřit zemi pouze brzy na jaře nebo přibližně v polovině podzimu. Obvykle je stačí pouze zasadit do připraveného otvoru, ovšem v jílovitých půdách je nutné ještě na dně výsadbové jámy vytvořit drenážní vrstvu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zeminu je vhodné předem smíchat s kompostem. A aby se do budoucna zabránilo vysychání kořenového prostoru a růstu plevele, je vhodné prostor kolem štědřence mulčovat kompostem, rašelinou nebo kůrou jehličnatých stromů. Ke stromkovitým formám štědřence pak nezapomeňte zatlouct do země i vhodnou oporu.

Vhodní sousedé pro štědřenec

Tento strom či keř není nutné pěstovat jen jako solitéru, velmi dobře se totiž snese i s mnoha dalšími druhy okrasných dřevin. A o jaké jde?

  • Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare)
  • Pustoryl panenský (Philadelphus virginalis)
  • Blýskavka Fraserova nebo také blýskalka (Photinia x fraseri)
  • Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerassus)
  • Duranta vzpřímená (Duranta erecta)
  • Brslen japonský (Euonymous japonicus)

Jaké okrasné keře pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články