Jak pěstovat zlatý déšť, aby nádherně kvetl každý rok: Nejhorší chybu dělají chalupáři obvykle v řezu

                   

Zlatice evropská (Forsythia europaea) je velmi půvabná okrasná dřevina, původně pocházející z Balkánu. Říká se jí také zlatý déšť, ale ve skutečnosti se takto nazývá štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides). A jak zlatici pěstovat, abyste se vždy mohli těšit z z bohaté nálože květů bez ohledu na počasí převládající na jaře?

Kde pěstovat zlatici evropskou

Nejčastěji se na našich zahradách pěstuje zlatice evropská (Forsythia europaea), která bez obav snáší naše zimy. Ovšem na trhu je možné najít i citlivější druhy, jako jsou například Forsythia viridissima a Forsythia suspensa. Tyto druhy jsou mnohem citlivější na mráz, takže se musí na zimu přikrýt chvojím nebo jinou vhodnou ochranou. Všeobecně by vhodné místo pro pěstování zlatice mělo být slunečné.

A také dobře chráněné před studenými větry. Na plném slunci tento okrasný keř pokvete bohatěji, i když může poměrně dobře prospívat i v polostínu. Při výběru místa také myslete na své prostorové možnosti. Bez střihu totiž mohou dospělé keře ve věku 7 až 10 let dorůst i více než 4 metrů na šířku a až 3 metry na výšku. Bez trochy péče vás tak může vaše nová dekorace snadno ze zahrady nebo dvorku vytlačit.

Jak a kam zasadit zlatici

Zvláštní pozornost při výsadbě těchto okrasných keřů je vždy třeba věnovat půdě. Ta musí být pokud možno lehká, mírně vápenatá a dobře propustná. Pokud chcete, aby se keře zlatice co nejlépe uchytily, pak je vysazujte do jam o rozměrech 50 x 70 cm. Jejich dno vysypte drenážní vrstvou ve výšce asi 15 cm a na drenáž nasypte ještě vrstvu písku o výšce asi 10 cm. Poté by měla následovat vrstva zeminy smíchaná s pískem v poměru 1:1.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vysazujete zlatic více? Pak si pamatujte, že vzdálenost mezi keři by měla být vždy nejméně 3 až 4 metry. Jestliže si však chcete z těchto půvabných dřevin vypěstovat odolný živý plot, pak zkraťte vzdálenost výsadby na pouhý 1 metr. Počítejte však s nutností častého a pečlivého střihu, jinak ze z původně krásné živé dekorace stane nevzhledné roští, vhodné spíše na podpal než jako předěl pozemku.

Další péče o zlatici

Čerstvě vysazené keře dobře dobře zalijte a zamulčujte vhodným materiálem, abyste zabránili jejich přeschnutí (skvěle se hodí například suché listí, sláma, piliny, posečená tráva apod.). Pro dosažení dekorativnějšího vzhledu je rovněž možné některé větve ohnout a upevnit k zemi. Výsledkem bude bohatší a prostorově výrazná solitéra. Během první zimy rovněž doporučujeme mladé keře zakrýt.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prořezávání keřů zlatice na zahradě

I když jde o nenáročnou okrasnou dřevinu, bez prořezávání se přesto neobejde. Může totiž velmi rychle ztratit svůj dekorativní vzhled. Nestříhaný keř navíc příliš bohatě nekvete a postupně se spíše vytahuje. Nutná je ovšem střídmost, protože příliš silně stříhané keře mají tendenci spíše rychle růst, a naopak kvést jen málo. A kdy tedy k řezu přistoupit?

Nejlépe ihned po odkvětu. Tehdy odstraňte všechny poškozené a nemocné větve a také ty, které rostlinu zbytečně zahušťují. Hlídejte si také jejich stáří. Všeobecně platí, že výhony starší čtyř let kvetou jen málo nebo dokonce vůbec ne. Ty byste tedy měli z keře průběžně odstraňovat, a to vždy až u země. Jiná pravidla řez zlatice po odkvětu nemá.

Jaké okrasné keře pěstujete na zahradě vy?

Podívejte se, jak působivá dokáže zlatice prostřední být
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články