Jak se správně postarat o odkvetlé tulipány. Až 80 procent zahrádkářů osudově chybuje

                   

Tulipány jsou velmi oblíbené jarní cibuloviny, které kvetou krásnými a různě barevnými květy. Existuje mnoho variant a kultivarů, které vás uchvátí svou pestrostí. Tulipány patří mezi lilie a po odkvětu soustředí svou energii do cibulky. Z té v následujícím roce rostlina opět vyroste, aby mohla vykvést krásnými květy. Když jim po odkvětu nabídnete vhodné podmínky, podpoříte kvetení v následujícím roce.

Přesazujte tulipány každé 2 až 3 roky

Aby mohly tulipány krásně prospívat a bohatě kvést i následující rok, musíte je přesunout na nové stanoviště. Obecně se přesazování cibulek tulipánů doporučuje zhruba každé 2 až 3 roky. Přesun je nutný nejenom kvůli živinám, ale je to také prevence proti chorobám a celkovému poškození cibulek, které bývají bez přesazení vyčerpané.

iZdroj fotografie: Canva

Vždy po odkvětu odstřihněte květní stopku a cibulky s listy pak nechte ještě několik týdnů v zemi. Jakmile začnou listy vadnout, jde o signál, že se živiny a zásobní látky přesouvají právě do cibulky. Tehdy přichází vhodná chvíle na vyjmutí cibulek. Ještě než je umístíte na nové stanoviště, bude vhodné provést preventivní ošetření.

Ošetření cibulí proti plísním

Jakmile cibulky získáte ze země, důkladně je prohlédněte, jestli jsou na první pohled zdravé a bez případných škůdců. Pro lepší skladování a jako prevence do dalších let se také doporučuje preventivní ošetření fungicidem. Ten zabije nežádoucí plísňové zárodky. Právě hniloba je totiž velkým nepřítelem tulipánových cibulek.

iZdroj fotografie: Canva

Následně cibulky uskladněte na chladnější a suché místo až do doby výsadby. Výsadba cibulek na nové vhodné stanoviště se provádí zhruba koncem srpna či v polovině září. Před umístěním do země opět zkontrolujte stav cibulky a ověřte si, že není poškozena hnilobou či nežádoucími parazity a škůdci, kteří by ji mohli úplně zničit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články