Trávník žloutne? Na vině jsou larvy brouků, neváhejte a takto je rychle zlikvidujte

                   

I trávu mohou poškodit škůdci. Nejčastějším trávníkovým škůdcem jsou larvy chroustů. Ty poškodí kořeny trávy a ta poté uschne a uhyne. Abyste měli trávník stále zelený a krásný, musíte se pustit do boje proti těmto larvám.

Larvy brouků

Většinou se jedná o larvy chroustů. Tyto bílé larvy mohou mít životní cyklus, který může trvat i 4 roky, než se z nich vylíhnou brouci. Takže chvilku potrvá než z vaší zahrady zmizí, proto je nutné se jich v čas zbavit. Čím je larva starší, tím je hladovější a napáchá víc škody.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Škůdce Chroust obecný

Dospělý jedinec žije pouze asi dva měsíce, ale larvy chrousta se líhnou 4–5 let, v závislosti na podnebí. Než se larva vylíhne musí dorůst velkosti 4–5 cm. Jedna samička naklade až 80 vajíček, z kterých se za 4–6 týdnů vylíhnu žravé larvy.

Jak poznat, že jde o larvy

Larva se živý kořeny rostlin, což způsobí, že rostlina uschne. U trávníků se začnou objevovat žluté fleky a tráva uschne. Nejjednodušším způsobem je vykopat uschlé rostliny a hledat zda se pod nimi larvy nezabydlely. V případě, že larvy objevíte, pusťte se co nejrychleji do jejich likvidace.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Pixabay

Odstranění larev

Nejšetrnějším způsobem je ruční odstranění larev. Při kopání larvy vysbírat a zabít. Tento způsob ale není stoprocentní a pravidelné vykopávání z trávníku není ani možné. V boji proti larvám můžete použít i přírodní přípravky k tomu určené. Většinou se jedná o parazitické nebo bakteriální přípravky, které je zničí. Tyto přípravky trávníku neškodí. Pro aplikaci většinou stačí přípravek naředit vodou a trávník tímto roztokem zalít.

Chemické odstranění

K chemické likvidaci je dobré se uchýlit jen v případě, že žádná jiná metoda nezabere. V zahradnictvích a specializovaných prodejnách můžete zakoupit produkty k hubení škůdců. Většina těchto přípravků ovšem zahubí všechen hmyz, i ten užitečný. Vždy používejte chemické přípravky podle doporučení a návodu na krabici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články