Co udělat s odkvetlými pivoňkami, aby byly napřesrok ještě krásnější. Budou pýchou zahrady, obdiv sklidí od všech sousedů

                   

Každý rok po dobu několika týdnů zdobí mnohé české zahrady nadýchané květy pivoněk. Hrají barevnými odstíny od bílé až po temně růžovou barvu. Protože jsou dlouhověké, je potřeba se o ně po odkvětu řádně postarat, aby vám dělaly radost svými krásnými květy a omamnou vůní i příští rok. S odkvětem s pivoňka začíná připravovat na odpočinek, sbírá energii na přežití do jara a tvoří pupeny, ze kterých na jaře vyrostou nové výhonky.

Stříhat odkvetlé pivoňky či nestříhat

V zájmu zdraví rostliny je třeba květy odstřihnout,jakmile poznáte, že uvadají. Díky tomu bude mít pivoňka energii nasadit nové květy a může zdobit vaši zahradu i dvojnásobně dlouho. Tím, že odkvétající květ odstraníte, ušetříte rostlině energii. Tíha těžkých stonků a zbytečná produkce semen by ji příliš vyčerpávaly. Likvidací květů chráníte i zdraví rostliny. Pokud by zůstaly, mohly by sloužit jako pařeniště různých chorob.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pivoňka je velmi citlivá na různá plísňová onemocnění. Proto je potřeba z prostoru pod ní odstranit i veškeré spadané okvětní lístky. mohly by v nich po celou zimu přežívat spóry plísní a na jaře rostlinu infikovat. Ze stejného důvodu se doporučuje před stříháním pivoňek vysterilizovat veškeré nástroje. Nikdy ale nestříhejte po odkvětu listy. Znemožnili byste tak rostlině nasbírat dostatek sluneční energie na zimu.

Nakypřit, zalít a pohnojit. To podpoří pivoňky, aby byly krásné i za rok

Aby mela pivoňka dostatečný přísun vláhy, je potřeba půdu v okolí kořenů občas dostatečně nakypřit a rozrušit tak krustu, kterou na povrchu záhonů v létě často vídáme. Díky tomu se při zalévání dostane ke kořenům rostliny dostatek vody a ona se odmění spoustou krásných květů. Zálivka v dostatečném množství by měla pokračovat i po odkvětu aby mohla rostlina nasbírat dostatek potřebných látek na zimní odpočinek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro správnou výživu rostlin ja důležitá rovnováha. Dusíkaté hnojivo by mělo být použito jen po výsadbě, aby podpořilo zakořenění rostliny. Později by jeho použití mohlo rostlinu spíše zatížit. Pokud má rostlina krásné listy, ale květy slabé, nebo vůbec žádné, může to být důsledek nadbytku dusíku a naopak nedostatku draslíku a fosforu. Používejte raději přípravky určené přímo k pěstování pivoněk. A pamatujte, že méně je někdy více.

iZdroj fotografie: Unsplash

Listy a stonky sestřihněte až před zimou

Listy a stonky pivoňky sestřihněte na výšku 2 – 3 centimetry od země až s příchodem prvních mrazíků. Stromovou pivoňku až na jaře, kdy se odstraní jen slabé a poškozené větve. Po obvodu kořenů dřevitou pivoňku v zimě chraňte chvojím. Bylinné pivoňky zimu zvládnou a postačí jim ochrana jen první rok. Na jaře ale chvojí odstraňte, aby pod ním nedocházelo k množení choroboplodných zárodků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články