Jak správně vybrat a naaranžovat kameny ve skalce tak, aby zářila krásou. Závidět ji bude každý soused

                   

Skalničky si obvykle dáváme do souvislosti se štěrkovitými a sluncem prozářenými místy na zahradě, kde se ničemu jinému příliš nedaří. Ovšem dobře založená skalka může do vaší zahrady dodat stejně pestré spektrum barev jako záhon s letničkami. Musíte jen vsadit na ty správné zelené obyvatele.

Jarní dominantou skalky jsou především tařice

Asi nejznámější součástí skalky, jíž se však bude dařit i na běžném záhonku, je hlaváček jarní (Adonis vernalis), který si nezkušení zahradníci často po jménu pletou s talovínem zimním (Eranthis hyemalis). Vykvétá žlutě, stejně jako oblíbené tařice. Do skalek se hodí zejména tařice skalní a horská (Alyssum saxatile a Alyssum montanum). Modrou barvou je doplní hořce bezlodyžné (Gentiana acaulis).

iZdroj fotografie: Pixabay

Anebo i o něco méně náročný rozrazil (Veronica rupestris). Máte raději odstíny růžové a fialové? Pak vsaďte na tařičku kosníkovitou (Aubrieta deltoidea). Podobnou paletu barev vám nabídnou rovněž hvozdíky, zejména hvozdík sivý (Dianthus caesius) a hvozdík péřitý (Dianthus plumarius). Vsadit lze ale i na trávničku přímořskou (Armeria maritima) a hojně vykvést dokážou i lomikameny (Saxifraga) nebo huseníky (Arabis).

Kde a jak založit skalku

Takové množství květů má na jaře celou řadu výhod. Především vypadá krásně, ovšem přiláká na vaši zahradu i spoustu užitečného hmyzu, a to od včel, přes čmeláky až po motýly. Při tvorbě začněte výběrem vhodných kamenů. Vybírejte spíš jeden druh horniny, ovšem v různých tvarech a velikostech. Následně prostor mezi nimi vysypte štěrkem.

iZdroj fotografie: Pixabay

A ještě jednu radu máme: nehledejte surový materiál v lomech, ale raději se pro něj vypravte do volné přírody. Ta už totiž stihla kameny zbavit nejostřejších hran vlivem mrazu, deště nebo slunce. Ideálně ohlazené oblázky pak najdete v korytech potoků nebo v pomalu plynoucích říčkách. Jen se ujistěte, že nepochází z chráněné krajinné oblasti.

Jak dodat skalce dostatek živin

Vše samozřejmě musí ležet na úrodném substrátu, z něhož budou rostliny čerpat potřebné živiny. Není ho třeba příliš, ovšem jen s několika milimetry půdy si také nevystačíte. A pokud vede vaší zahradou potok, bez obav ho využijte. Skalku oživí a dodá jí dynamický element. Nemáte-li doma na velkou skalku místo, klidně si ji založte i ve větším truhlíku či květináči. Tam se totiž bude skalničkám také skvěle dařit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články