Jak správně zasadit lilie na jaře: Když se budou hnojit popelem, pokvetou již brzy

Zahrad plná nádherných květů není samozřejmost. Sázkou na jistotu mohou být lilie – ovšem jen při správné péči.

Jak hnojit lilie hnojem a popelem během dubna a května i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jaro nabízí zahrádkářům spoustu možností, jak vymalovat zahradu zářivými barvami a omamnými vůněmi. Mezi hvězdy tohoto květinového souboru rozhodně patří i lilie. A podle informací z webu iReceptář si je můžete vysadit i teď na jaře.

Optimální doba výsadby: jarní serenáda

Optimální okno pro jarní výsadbu lilií najdete v dubnu. Toto načasování umožňuje cibulovinám usadit se dříve, než je letní teplo přiměje k velkolepému rozkvětu. Výsadba v květnu a na začátku června je sice možná, ale nemusí přinést požadovanou vitalitu a květy, protože rostliny se snaží dohnat svůj přirozený růstový cyklus, což se jim bohužel ne vždy podaří.

Výhody jarní výsadby lilií

Liliím se daří v dobře propustné, kypré půdě s mírně zásaditým nádechem a dostatečnou vlhkostí – které bývá na jaře víc než dost. Jakmile mrazy ustoupí, připravte půdu zkopáním do hloubky asi 40 cm, obohaťte ji kompostem nebo fosforečno-draselnými hnojivy, a nakonec do ní přimíchejte i borové jehličí a písek pro vytvoření textury. Na závěr posypte cibule dřevěným popelem, který dodá draslík a zajistí živé květy.

Dubnové hnojení lilií a péče o ně: Jen aplikace hnoje nestačí

Výběr cibulovin a péče o ně

Cibulky vybírejte z renomovaných zdrojů, abyste zajistili jejich zdraví a připravenost k výsadbě, jak radí web Skrblík. Podle mých zkušenostní by měly být v tuto dobu už mírně naklíčené – jinak se vám neuchytí. U cibulí sklizených na zahradě by měla před výsadbou přijít na řadu koupel v roztoku manganistanu draselného, který je ochrání před chorobami.

Pokud chcete mít až do konce léta zahradu plnou květů, pořiďte si lilie. Ty dokážou kvést opravdu dlouho a krásně. iZdroj fotografie: cultivar413 / Creative Commons / CC BY-2.0
Pokud chcete mít až do konce léta zahradu plnou květů, pořiďte si lilie. Ty dokážou kvést opravdu dlouho a krásně

Výběr ideálního místa pro lilie

Lilie se nejraději vyhřívají na slunečním světle nebo v mírném stínu – ale nikdy ne v nějakém dolíku. Zamokření totiž úplně nesnášejí. „Doporučuji také mulčování, které pomáhá regulovat teplotu půdy a udržuje vlhkost, čímž pro lilie vytváří příznivé prostředí,“ radí květinářka Alena D. Z Příbrami. A přidává i další dobré rady. „Cibuloviny sázejte do hloubky odpovídající trojnásobku jejich výšky, tak se dozajista bez potíží zakoření.“ A vyzkoušet můžete i denivky alias falešné lilie, o kterých už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak si namnožit lilie – jednoduchý postup

Jak se o své lilie na zahradě staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články