Jak vypěstovat majestátní lípu, strom naší vlasti, od nuly. Za pár let bude větší, než byste si mysleli

                   

Přestože se zdá lípa na pohled jako obyčejný strom, podobný desítkám jiných, pro naši republiku má od roku 1848 svůj osobitý a naprosto specifický význam. Společně s dalšími znaky tvoří jeden z národních symbolů naší vlasti a je proto potřeba nejen vědět a znát, o který strom se mezi ostatními jedná, ale také jak o něj správně pečovat a umět si jej i vysadit. Každý z vás tak doma může mít kousek národního pokladu.

Lípa jako národní poklad

Přestože se lípa stala národním stromem oficiálně až od roku 1848, již řadu let předtím Slované k tomuto stromu jaksi tíhli a měl pro ně vyšší význam, než jiné listnaté či jehličnaté druhy. Mohutné lípy, mnohdy dorůstající až 20 nebo 40 metrů, tvořily jakousi stráž na místech, kde rostly. Lidem také ale nabízely příjemný stín v parných letních dnech, kdy se pod jejich korunami scházeli nejen příbuzní a přátelé, ale i zamilované páry a obchodní zástupci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krom toho lípa již od nepaměti nabízela lidem své květy, jež posloužily jako domácí lékárna, ale i chutné osvěžení. Stačilo si jich v polovině léta nasbírat plné hrsti a dát usušit, a celou zimu jste měli v případě nachlazení, průduškových, močových ale i zažívacích problémech jasného pomocníka. Tyto květy totiž stačí zalít horkou vodou a vytvořit čaj nebo sirup, který má pro tělo dokonale blahodárné účinky.

Majestátná a užitečná kráska

Nejen u nás, ale takřka po celém světě, nevyjímaje Evropu, Ameriku ani Asii, je lípa poměrně oblíbeným stromem, který je hojně vysazován jako dominanta parků či okrajů měst a dědin. Není se však čemu divit, její odrůda, lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), ale i lípa malolistá, též srdčitá (Tilia cordata) dorůstají skutečně krásných rozměrů 20-40 metrů a jejich bohaté koruny se dají hezky upravovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se však rozhodnete, že tuto krásku chcete také doma, brání vám však jisté prostorové omezení, můžete sáhnout po menších druzích, které běžně dorůstají od 4 metrů například do výše 10, 12, nebo 15 metrů. Jedná se tedy o variabilní strom, který se vám při správné péčí odvděčí rychlým růstem, možností stínu a také především nádhernou vůní a užitečnými léčivými květy.

Jak lípu pěstovat

Pokud jsme u toho pěstování, lípa patří mezi nepříliš náročné stromy, které se okolním podmínkám umí šikovně přizpůsobit. Aby vám však skutečně krásně prosperovala, preferuje spíše slunné až mírně zastíněné místečko v závětří s neutrální hodnotou pH v půdě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

S výsadbou tohoto hezkého stromečku je to poté podobně jednoduché. Stačí si v zahrádkářství vybrat schopný a sympatický kousek. Ale můžete zkusit také výsev semen, který lze provést jak na podzim, tak také v jarních měsících. Méně časté, ale také možné, je množení pomocí řízkování.

Jak se starat o lípu

Ať už se však rozhodnete jakkoliv, je důležité poskytnout lípě první roky řádnou oporu a chránit ji před větry a škůdci. Během krátké doby však začne aktivně růst a vy si poté můžete její velikost i vzhled koruny upravit dle svého.

Jakou máte zkušenost s pěstováním lípy a pozvali byste si ji na zahradu také?

Připravte si lipový čaj, který vám pomůže s většinou zimních a podzimních neduhů
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články