Japonské zahrady patří v expozicích botanických zahrad nebo parků k těm nejnavštěvovanějším místům. Láká nás jejich exotika, ale také hluboký klid a harmonie, které z nich vyzařují. Leckdy bychom si proto chtěli podobný „koutek“ založit i na svém pozemku, ovšem obvykle netušíme, jak na to. A na co se tedy při zakládání japonské zahrady zaměřit?
Wabi–Sabi alias základní myšlenka
Stěžejním prvkem japonského zahradního stylu je rozhodně „Wabi-Sabi“. Pokud bychom měli tuto japonskou myšlenku stručně vysvětlit, pak bychom ji charakterizovali jako „přijetí nedokonalostí.“ Jinými slovy – není třeba dbát na perfekcionismus. Japonská zahrada by měla ztělesňovat jednoduchost, skromnost a zároveň intimitu. Dobře navržená zahrada proto vždy působí lehce neupraveně a rozhodně to nic nevypovídá o (ne)pečlivosti jejího majitele.
Vodní prvek jako základ
V japonských zahradách najdeme vodu vždy, i když někdy může být vyjádřena pouze symbolicky (například dekorativně uhrabaným pískem). Centrem té vaší tak může být například být roztomilé zahradní jezírko, ale také fontána nebo třeba „jen“ krásná nádrž z bambusu. Do větších jezírek se pak tradičně nasazují koi kapři, kterým se dobře daří i u nás.
Bambus jako neodmyslitelná stálice
Při navrhování výsadbového plánu nezapomeňte na to, že klíčovým designovým prvkem každé japonské zahrady jsou keře bambusu. Nejlepší jsou samozřejmě rostliny s bujným olistěním ovšem v případě nouze (resp. při budování zahrady na opravdu malém prostoru) je vhodné začlenit alespoň bambusové prvky, jako je například oplocení. Bambus totiž vytváří přirozenou intimní atmosféru a umožňuje všem uživatelům zahrady dokonalou relaxaci.
Kameny a skály v zahradě
Již jsme poukázali na jejich přítomnost v promenádě, ovšem nemělo by jít o jediný prvek, v němž se budou vyskytovat. Skály a kameny jsou totiž velmi výraznou částí skutečné japonské zahrady, protože mohou evokovat kterýkoli z pěti přírodních prvků:
- Skály „reisho“ symbolizují kov. Jsou nízké a vyzařují pocit síly.
- Vysoké skály „taido“ symbolizují dřevo a bývají často seskupeny se skalami „reisho“.
- Kameny položené na stranu, které vypadají jakoby ležely, se nazývají „kikyaku“ a symbolizují zemi.
- Ploché a nízké „shintai“ skály představují v japonské zahradě proudící vodu.
- Skály, které svým tvarem napodobují plamen, se jmenují „shigyo“, a jak už asi tušíte, mají představovat oheň.
Mech není v pozici škůdce
V běžné zahradě obvykle vidíme mech jen neradi, ovšem v té japonské je symbolem stáří a částí již zmíněného „Wabi-Sabi“ zaměřeného na věk a čas. Jen nezapomeňte na to, že i když je mech poměrně nenáročná rostlina, přece jen čas od času potřebuje zálivku. Aby zůstal krásně zelený, je vhodné ho během léta zavlažit dvakrát týdně.
Nezapomeňte na asymetrii
V japonské zahradě není nic uspořádáno zrcadlově. Něco podobného by totiž nedokázalo prostoru dodat tak žádoucí dynamiku. Typické jsou také klenuté prvky jako např. půvabně zakřivený dřevěný most, vyvedený v odstínech červené. I prostý přírodní dřevěný most však může být rovněž velmi krásný.
Místo pro procházku alias promenáda
V japonských zahradách jsou rovněž velmi důležitým prvkem i tzv. promenády. Obvykle jsou tvořeny kameny zasazenými do štěrkového lože s okraji vyznačenými plůtkem nebo alespoň dekorativně vytvarovanými okraji záhonů. Chodníček může být dlouhý i krátký a mířit jakýmkoliv směrem. Jeho základ by však vždy měly tvořit velké ploché kameny evokující ostrůvky ve vodě.
Kamenné lucerny a pagody
Pokud opravdu chcete udělat japonskou zahradu co nejautentičtější, nesmíte ve výzdobě zapomenout ani na tradiční kamennou lucernu, známou také jako pagodu. Pagoda je v Japonsku vlastně jakýmsi miniaturním chrámem, který se skládá ze štíhlé věže s několika patry, přičemž každé z nich má svou střechu. Lucerny umístěte např. mezi rostliny, které mohou během noci rovněž krásně osvětlit.
Nerušené místo pro relaxaci
V tradiční japonské zahradě je obvykle umístěno mnoho velmi efektních prvků, neměly by však hrát prim. Hlavním cílem pobytu v této zahradě je totiž vždy maximální relaxace. Do výbavy je tedy nutné zařadit i tradiční japonskou lavičku, jež může být dřevěná nebo kamenná.
Jednoduchá barevná paleta
A která barva by měla zahradě dominovat? Jednoznačně zelená. Všechny její odstíny totiž symbolizují klid a vyzařují harmonii. Do tradiční japonské zahrady se ovšem při střídmém použití hodí i červenolisté rostliny, jež jí dodávají zajímavý akcent a opět tolik ceněnou dynamiku.
Tradiční rostliny pro japonskou zahradu
Jakmile máte hotovu koncepci, zbývá už jen váš kousek Japonska osázet vhodnými trvalkami, keři a stromy. Vybírejte ty, které se nejlépe hodí do našeho klimatu. Základ by měly tvořit jehličnany a japonské javory, samozřejmě s pozadím z bambusu. Chcete-li kvetoucí keře a stromy, pak vsaďte na okrasné třešně, rododendrony, kamélie, azalky apod. Ovšem své místo tu mohou najít i pivoňky a voňavé zimolezy.
Samostatnou kapitolou jsou poté bonsaje a ornamentální stromy. Ty lze vytvořit z volně rostoucí zeleně, ovšem je možné samozřejmě vsadit i na kupované kousky. Pro začátečníky je však zcela doporučit nelze. Jen málokteré z nich totiž snesou celoroční pobyt na mrazu – obvykle je proto nutné mít k dispozici alespoň nevytápěný skleník, který je ochrání před nejhoršími projevy zimního počasí. Volně rostoucí ornamentální stromy pak potřebují alespoň pořádné zakrytí.
Jaký exotický styl venkovních zahrad učaroval vám?